Trwa ładowanie...
d2li79p
17-10-2008 00:25

Kraków stolicą złotych monet?

W pałacyku Czapskich przy ul. J.
Piłsudskiego w Krakowie najprawdopodobniej powstanie Europejskie
Centrum Numizmatyki Polskiej - pisze "Dziennik Polski".

d2li79p
d2li79p

Gazeta zauważa, że Muzeum Narodowe w Krakowie posiada najcenniejszy obecnie zbiór polskich monet. Jego trzon stanowi kolekcja Emeryka Hutten Czapskiego. Zobaczyć tu można m.in. pierwszą polską złotą monetę, czyli denar Chrobrego, związany ze zjazdem gnieźnieńskim. To jedyny zachowany egzemplarz.

W zbiorach podziwiać można także 1 floren Łokietka czy 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Takich monet jest na świecie zaledwie kilka. Poza tym w kolekcji zobaczyć można zbiór donatyw, czyli wielokrotności dukatów bitych przez miasta jako dary dla władców. To wszystko do 1903 r. prezentowane było w prywatnym muzeum, mieszczącym się przy obecnej ul. J. Piłsudskiego. Następnie przekazane zostało miastu Kraków i znalazło się w zbiorach tutejszego Muzeum Narodowego.

Kolekcja do 1939 r. prezentowana była w pałacyku Czapskich, do którego po wojnie wprowadziła się dyrekcja Muzeum Narodowego, przeniesiona z Sukiennic. Trudności lokalowe uniemożliwiały eksponowanie cennych zbiorów. Dlatego 24 września Muzeum Narodowe w Krakowie złożyło wniosek do programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powstanie w pałacu Czapskich Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej. Dzięki temu nie tylko przywrócony zostałby publiczności najcenniejszy w Polsce zbiór numizmatów, który od ponad 60 lat jest niedostępny dla zwiedzających.

Celem tej placówki, która jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, będą także działania edukacyjne i prace badawcze. Koszt powstania Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej wyniósłby 27 mln zł, a prace miałyby zostać zakończone w 2013 roku.

Najważniejszą częścią ECNP będzie wystawa stała, która zajmie większość powierzchni ekspozycyjnej pałacyku. Zaprezentowane na niej zostaną najcenniejsze numizmaty ze zbiorów MNK od czasów starożytności, a także część kolekcji starodruków, rękopisów i map, których zbieranie było, obok numizmatyki, drugą pasją Emeryka Hutten-Czapskiego - informuje "Dziennik Polski".

d2li79p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2li79p
Więcej tematów