Trwa ładowanie...
05-08-2013 17:35

Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego chce wydobyć samolot z Bałtyku

Wyciągnięcie samolotu Douglas A-20 z dna Bałtyku planuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, do którego wrak bombowca trafiłby jako eksponat - poinformował dyrektor muzeum Krzysztof Radwan.

Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego chce wydobyć samolot z BałtykuŹródło: Wikimedia Commons, fot: U.S. Air Force; 051118-F-1234P-041 USAF Museum
d25z3jh
d25z3jh

Wrak samolotu zlokalizowali pracownicy Instytutu Morskiego w Gdańsku, leży na głębokości ponad 15 metrów, teren znaleziska objęto strefą konserwatorską. Dokładna lokalizacja nie jest podawana do publicznej wiadomości.

Operacja wydobycia planowana jest na przełom września-października. Wstępnie oszacowane koszty wydobycia wynoszą od 200 do 230 tys. zł.

- To jest samolot, który w siłach powietrznych angielskich nosił nazwę Boston. Amerykanie wyprodukowali ich w sumie 5 tys., z czego Sowieci mieli ok. 3,4 tys. sztuk. Jest prawie pewne, że to jest ich samolot. Samoloty te brały udział w przełamywaniu Wału Pomorskiego, więc ten prawdopodobnie zatonął w drodze powrotnej i nie ma w nim torpedy czy pełnej komory bombowej. Co oczywiście trzeba będzie sprawdzić - powiedział Krzysztof Radwan.

Wrak samolotu znajduje się w dobrym stanie. - Miałem okazję oglądać prawie 20-minutowy film podwodny z oględzin tego wraku. Samolot nie jest bardzo uszkodzony, brakuje części nosowej samolotu i części ogonowej, natomiast skrzydła wraz z kadłubem są w komplecie, śmigła nie są uszkodzone. Prawdopodobnie samolot wodował i zatonął - powiedział dyrektor.

d25z3jh

Jak poinformował, na świecie jest obecnie 12 takich samolotów. Maszyna podniesiona z dna Bałtyku byłaby 13. takim eksponatem. - Dla nas jest to wielkie wyzwanie, bo program konserwatorski przy takim samolocie już dzisiaj można określić na pięć lat. Po wyjęciu z wody będziemy mogli określić efekt końcowy: czy będziemy go pokazywać w charakterze zabezpieczonego destruktu, czy też zdecydujemy się przynajmniej w części go odbudować - powiedział Radwan.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego powstał szacunkowy harmonogram i kosztorys prac. Przy założeniu, że nie będzie przeszkód, operacja podniesienia wraku kosztowałaby ok. 200-220 tys. i odbyłaby się na przełomie września i października. W ostatecznym przypadku wrak zostałby wydobyty wiosną przyszłego roku.

- Będziemy go podnosić przy udziale Muzeum Morskiego, Instytutu Morskiego, jest duże zainteresowanie ministra kultury. Liczę, że dojdzie do jakiegoś porozumienia międzyresortowego i uda nam się zdobyć środki na te operację - powiedział dyrektor muzeum. Jak dodał, kolejnym wyzwaniem będzie specjalistyczny transport wraku do Krakowa.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

d25z3jh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z3jh
Więcej tematów