Trwa ładowanie...
d11rmkm

Kraków. Był sędzią od kilkunastu lat. Stracił stanowisko, jego zastępca ma dyscyplinarkę na koncie

Kraków. Sędzia Sądu Okręgowego Dariusz Mazur traci ważne stanowisko. Ma go zastąpić Przemysław Wypych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma na swoim koncie wyrok dyscyplinarnym i nie cieszy się dobra opinią w środowisku sędziowskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko
Kraków. Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko (PAP)
d11rmkm

O sprawie informuje portal Onet.pl. Do tej pory sędzia Mazur pełnił funkcję Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych w krakowskim Sądzie Okręgowym.

Pod koniec czerwca prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka odwołała sędziego z tej funkcji Powód? Prezes miała powiedzieć, że "nie jest w stanie z sędzią Mazurem współpracować". Podczas posiedzenia Kolegium SO w Krakowie (w którym brało udział 10 sędziów) pięciu było przeciw tej decyzji, trzech się wstrzymało. Z kolei odwołanie sędziego Mazura z funkcji poparły jedynie dwie osoby.

Zdecydowano również, że miejsce sędziego Mazura ma zająć Przemysław Wypych z Sądu Rejonowego. Jest to kontrowersyjna postać w środowisku sędziowskim, bo mimo wyroku dyscyplinarnego, dostał w ramach awansu delegację do IV wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie. Taka była decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości.

d11rmkm

Zobacz także: Szydło schowała flagę UE. To nie ona została skrytykowana

W 2015 roku sędzia Wypych został ukarany dwoma upomnieniami przez sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym. Był winny dwóch przewinień dyscyplinarnych. Chodziło o to, że bez zawiadomienia prezesa sądu Wypych podjął w latach 2011-2013 dodatkowe zatrudnienie. Co więcej, nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia.

Kraków. Zaskoczenie w sądzie

Jakie sędzia Przemysław Wypych ma kompetencje, by sprawować funkcję Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych? Wiceprezes SO Katarzyna Wysokińska-Walenciak podała Onetowi, że "w aktach osobowych SSR Przemysława Wypycha nie ma zaświadczeń dot. szkoleń związanych z obrotem międzynarodowym w sprawach karnych".

- Powiem szczerze, nie bardzo sobie wyobrażam, skąd osoba z sądu rejonowego miałaby zdobyć doświadczenie w sprawach międzynarodowych - powiedział anonimowo jeden z krakowskich sędziów.

d11rmkm

Sędzia niepokorny. Pozwał "Gazetę Polską" za słowa Morawieckiego

Onet.pl przypomina, że sędzia Mazur specjalizuje się w sprawach związanych z handlem ludźmi. Zasłynął tym, że prowadził sprawę "obozów pracy we Włoszech", gdzie prawie 900 osób zostało pokrzywdzonych.

Orzekał również w głośnej sprawie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. Według niego była ona niedopuszczalna. W 2016 roku sędzia Mazur został uhonorowany tytułem "Europejskiego Sędziego 2015" za uzasadnienie tego wyroku.

d11rmkm

Dariusz Mazur jest również rzecznikiem Stowarzyszenia Sędziów "Themis", które jest przeciwne reformie sądownictwa. Co więcej, był jednym z grupy sędziów, którzy pozwali "Gazetę Polską", domagając się sprostowania słów premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanej grupie przestępczej w krakowskim sądzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet.pl

d11rmkm

Podziel się opinią

Share

d11rmkm

d11rmkm
Więcej tematów