ycipk-1t5as6

Kraków. Był sędzią od kilkunastu lat. Stracił stanowisko, jego zastępca ma dyscyplinarkę na koncie

Kraków. Sędzia Sądu Okręgowego Dariusz Mazur traci ważne stanowisko. Ma go zastąpić Przemysław Wypych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma na swoim koncie wyrok dyscyplinarnym i nie cieszy się dobra opinią w środowisku sędziowskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko
Kraków. Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko (PAP)
ycipk-1t5as6

O sprawie informuje portal Onet.pl. Do tej pory sędzia Mazur pełnił funkcję Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych w krakowskim Sądzie Okręgowym.

Pod koniec czerwca prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka odwołała sędziego z tej funkcji Powód? Prezes miała powiedzieć, że "nie jest w stanie z sędzią Mazurem współpracować". Podczas posiedzenia Kolegium SO w Krakowie (w którym brało udział 10 sędziów) pięciu było przeciw tej decyzji, trzech się wstrzymało. Z kolei odwołanie sędziego Mazura z funkcji poparły jedynie dwie osoby.

Zdecydowano również, że miejsce sędziego Mazura ma zająć Przemysław Wypych z Sądu Rejonowego. Jest to kontrowersyjna postać w środowisku sędziowskim, bo mimo wyroku dyscyplinarnego, dostał w ramach awansu delegację do IV wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie. Taka była decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości.

ycipk-1t5as6

Zobacz także: Szydło schowała flagę UE. To nie ona została skrytykowana

W 2015 roku sędzia Wypych został ukarany dwoma upomnieniami przez sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym. Był winny dwóch przewinień dyscyplinarnych. Chodziło o to, że bez zawiadomienia prezesa sądu Wypych podjął w latach 2011-2013 dodatkowe zatrudnienie. Co więcej, nie sporządził w terminie uzasadnień w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia.

Kraków. Zaskoczenie w sądzie

Jakie sędzia Przemysław Wypych ma kompetencje, by sprawować funkcję Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych? Wiceprezes SO Katarzyna Wysokińska-Walenciak podała Onetowi, że "w aktach osobowych SSR Przemysława Wypycha nie ma zaświadczeń dot. szkoleń związanych z obrotem międzynarodowym w sprawach karnych".

ycipk-1t5as6

- Powiem szczerze, nie bardzo sobie wyobrażam, skąd osoba z sądu rejonowego miałaby zdobyć doświadczenie w sprawach międzynarodowych - powiedział anonimowo jeden z krakowskich sędziów.

Sędzia niepokorny. Pozwał "Gazetę Polską" za słowa Morawieckiego

Onet.pl przypomina, że sędzia Mazur specjalizuje się w sprawach związanych z handlem ludźmi. Zasłynął tym, że prowadził sprawę "obozów pracy we Włoszech", gdzie prawie 900 osób zostało pokrzywdzonych.

Orzekał również w głośnej sprawie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. Według niego była ona niedopuszczalna. W 2016 roku sędzia Mazur został uhonorowany tytułem "Europejskiego Sędziego 2015" za uzasadnienie tego wyroku.

ycipk-1t5as6

Dariusz Mazur jest również rzecznikiem Stowarzyszenia Sędziów "Themis", które jest przeciwne reformie sądownictwa. Co więcej, był jednym z grupy sędziów, którzy pozwali "Gazetę Polską", domagając się sprostowania słów premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanej grupie przestępczej w krakowskim sądzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet.pl

ycipk-1t5as6
Polub WP Wiadomości
ycipk-1t5as6
ycipk-1t5as6