Krajowa Wystawa Filatelistyczna
Gratką dla kolekcjonerów znaczków
odwiedzających otwartą w Częstochowie Krajową Wystawę
Filatelistyczną jest poczta specjalna tzw. pielgrzymkowa.
Przesyłki nadane tą pocztą są specjalnie oznakowane i ostemplowane.
Ideą poczt specjalnych jest użycie do przewiezienia korespondencji niekonwencjonalnych środków transportu. Okazjonalnie organizuje się więc poczty balonowe, konne, kajakowe, a nawet pancerne lub strażackie.
124 wystawców z całej Polski prezentuje swoje zbiory, m.in. kolekcje "Przedznaczkowe znaki pocztowe na ziemiach polskich w XVIII i XIX wieku", "Znaki polecenia Poczty Polskiej 1944-1946". Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się kolekcja kopert i znaczków "Korespondencja internowanych Polaków w Szwajcarii 1940- 1945".
Krajowa Wystawa Filatelistyczna jest doskonałą okazją do promocji filatelistyki i naszego miasta - powiedział dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Częstochowie i współorganizator wystawy Józef Błaszczeć. Zbieranie znaczków to hobby godne polecenia. Ten mały skrawek papieru jest nie tylko znakiem opłaty pocztowej, jest źródłem wiedzy o historii oraz kulturze naszego kraju i świata. Potrafi być też dziełem sztuki - dodał Błaszczeć.
Na wystawie zgromadzono również kolekcje tematyczne, jak: "Alpinizm", "Życie Jezusa Chrystusa", "Wędkarstwo", "Ukryte skarby ziemi". Na stoiskach pocztowych nabyć można okolicznościowe karty pocztowe, odciski datowników i stempli.
Zorganizowany ruch filatelistyczny na ziemiach polskich powstał 112 lat temu, kiedy w Krakowie założono pierwszy Klub Filatelistów.
Eksponaty filatelistyczne będzie można oglądać do 19 czerwca w Pawilonie Wystaw Czasowych w Parku Staszica. Wstęp jest bezpłatny.