Kraje afrykańskie wznowiły negocjacje ws. klimatu
Kraje afrykańskie zgodziły się, po jednodniowym bojkocie, wznowić udział w negocjacjach dotyczących nowego porozumienia klimatycznego, prowadzonych przez 175 krajów w ramach ONZ.
- Udało nam się znaleźć rozwiązanie - oświadczył John Ashe, przewodniczący grupy prowadzącej negocjacje w Barcelonie.
Kraje afrykańskie zbojkotowały część negocjacji w proteście przeciwko nieadekwatnym ich zdaniem obietnicom składanym przez kraje rozwinięte, dotyczącym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku w ramach porozumienia, które ma być zawarte w grudniu w Kopenhadze.
Delegaci z Afryki uważają, że ich kraje są najbardziej narażone na susze, powodzie, pustynnienie, pożary lasów i niebezpieczeństwa związane z podwyższaniem się poziomu oceanów, przewidywane przez ONZ-owskie badania, jako wynik globalnego ocieplenia.
Zgodnie z osiągniętym porozumieniem sześć z 10 pozostałych jeszcze posiedzeń w Barcelonie będzie poświęconych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez kraje uprzemysłowione.
Państwa afrykańskie przekonują, że kraje rozwinięte powinny do 2020 roku zmniejszyć emisje do poziomu co najmniej o 40% niższego niż w 1990 roku.
Obrady w Barcelonie są ostatnią sesją ONZ przed szczytem w Kopenhadze.