Wielka Brytania pozbywa się nielegalnych imigrantów. "Plan Rwandy"
Wielka Brytania planuje rozpocząć latem loty deportacyjne migrantów do Rwandy. Zgodnie z umową zawartą w kwietniu pomiędzy rządem brytyjskim i rwandyjskim, nielegalni imigranci będą mogli w afrykańskim kraju czekać na rozpatrzenie ich wniosków o azyl.
W sobotę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydało komunikat, w którym informuje, że oba kraje "zobowiązują się do zintensyfikowania wysiłków w radzeniu sobie z globalnymi wyzwaniami migracyjnymi". Resort dodał też, że Rwanda potwierdziła swoją gotowość do przyjęcia "tysięcy osób, rozpatrzenia ich roszczeń i zapewnienia im zakwaterowania".
Oświadczenie ministerstwa zaznacza także, że strony podpisały aktualizację protokołu ustaleń, "rozszerzając partnerstwo na wszystkie kategorie osób, które odbywają nielegalną i niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii".
W sobotę minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Sue-Ellen Cassiana Braverman udała się do stolicy Rwandy, Kigali, na oficjalne rozmowy. Wystąpiła też wraz z ministrem spraw zagranicznych Rwandy, Vincentem Birutą, na specjalnej konferencji prasowej, podczas której wyraziła nadzieję, że Wielka Brytania, zaprowadzając tę "relokację" uchodźców, poradzi sobie z problemem, z jakim mierzy się wiele krajów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Władze Londynu mają przekonanie, że umowa i perspektywa deportacji do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym nielegalnych imigrantów do podejmowania prób przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Jednak wprowadzanie ustawy szło jak po grudzie.
Brytyjczycy pozbywają się imigrantów. Czy to legalne?
Na angielski pomysł na rozprawienie się z napływem uchodźców zareagował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sprawę do Wysokiego Trybunału wniosło osiem osób, które miały zostać jako pierwsze deportowane do Rwandy. Ich prawnicy podnosili, że umowa jest niezgodna z prawem, a władze Rwandy torturują i mordują przeciwników. MSW argumentowało, że umowa zagwarantuje bezpieczne i skuteczne procedury rozpatrywania wniosku azylowego.
Sędziowie orzekli ostatecznie, że budząca duże kontrowersje umowa jest zgodna z konwencją dotyczącą uchodźców oraz z brytyjską ustawą z 1998 roku o prawach człowieka. Orzeczenie zaleca jednak ministerstwu spraw wewnętrznych indywidualne rozpatrywanie spraw i branie pod uwagę "szczególnych okoliczności".
Przed latem ma ruszyć fala masowych deportacji. Źródło rządowe potwierdziło Sky News, że wszystkie luki prawne w ustawie są usunięte i nie ma już przeszkód, by wysłać wkrótce pierwsze grupy czekających na przyznanie azylu w Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania zapłaciła Rwandzie 120 milionów euro z góry, aby ułatwić wdrożenie projektu, zwanego "planem Rwandy". Umowa przewiduje pięcioletnią współpracę Londynu z Kigali.