Trwa ładowanie...
d1i4qfz

MON. Mariusz Błaszczak będzie miał człowieka od przestrzeni kosmicznej

Wynoszenie satelitów, wdrażanie programów kosmicznych NATO i opracowanie ich narodowej wersji - to tylko niektóre zadania pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw przestrzeni kosmicznej. Mariusz Błaszczak zdecydował właśnie o powołaniu takiego stanowiska w swoim resorcie.
Share
MON. Mariusz Błaszczak będzie miał człowieka od przestrzeni kosmicznej
MON. Mariusz Błaszczak będzie miał człowieka od przestrzeni kosmicznejŹródło: PAP
d1i4qfz

Do zadań pełnomocnika MON należeć będzie przygotowanie strategii w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz wytycznych, jak dostosować polityki kosmiczne NATO w działaniach polskiej armii - wynika z rozporządzenia, które wydał szef resortu Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z zapisami dokumentu, pełnomocnik ma przedstawiać Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego propozycje dotyczące budowy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do m.in. do pozyskiwania satelitarnych zobrazowań Ziemi czy wynoszenia obiektów na orbity okołoziemskie.

Nowy pełnomocnik ministra Błaszczaka zająć ma się również koordynacją przygotowania i wdrożeniem satelitarnych systemów operacyjnych.

d1i4qfz

Zobacz wideo: "Trójka" i pytania ws. mediów publicznych. Cezary Tomczyk: zlikwidujemy TVP Info i cały ten proces dezinformacji

Obok zadań stricte wojskowych, takich jak określenie potrzeb Wojska Polskiego w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej, pełnomocnik ma również opracować założenia odnośnie budowy kompetencji kosmicznych w polskim sektorze przemysłu obronnego i naukowym - zauważa TVP Info.

NATO uznało kosmos za obszar działań operacyjnych

Stacja przypomina, że pół roku dowództwo Sojuszu Północnoatlantyckiego uznało kosmos za swoją przestrzeń operacyjną. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczał wówczas, że przyjęcie takie strategii nie zakłada plany umieszczania w kosmosie broni.

Stoltenberg zapewniał też, że wszystkie działania sił Sojuszu w przestrzeni kosmicznej będą zgodne z prawem międzynarodowym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1i4qfz

Podziel się opinią

Share
d1i4qfz
d1i4qfz
Więcej tematów