Kosiniak-Kamysz o ryzyku powodzi. "Wojsko w stanie pełnej gotowości"
Władysław Kosiniak-Kamysz wydał komunikat w związku z zapowiadanymi ekstremalnymi opadami na terenie Polski. "Wszystkie służby oraz wojsko są w stanie pełnej gotowości. Zabezpieczono łodzie, amfibie i wszelki sprzęt potrzebny do natychmiastowej reakcji na zagrożenie" - zapewnił szef MON.
"W związku z ryzykiem powodzi na południu oraz zachodzie Polski wszystkie służby oraz wojsko są w stanie pełnej gotowości" - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz na platformie X.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Szef MON zapewnił, że "zabezpieczono łodzie, amfibie i wszelki sprzęt potrzebny do natychmiastowej reakcji na zagrożenie". "Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami i lokalnymi służbami" - dodał wicepremier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potrącenie na przejściu dla pieszych. Seniorka bez szans
Utrzymujące się od czwartku opady deszczu spowodowały nieznacznie wezbranie wody w rzekach w regionie. W piątek rano na czterech wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze, a na dziewięciu woda utrzymuje się w stanach wysokich – wynika z informacji publikowanych przez IMGW.
Niż genueński nad Polską
Nad Polskę nadciąga niż genueński Boris, który przyniesie do kraju ulewne deszcze i silny wiatr. Najbardziej zagrożona jest południowa część Polski. Z każdą kolejną godziną opadów będzie coraz więcej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie.
W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.
Według informacji dyżurnego Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu, w ciągu ostatniej doby strażacy w związku z opadami deszczu interweniowali ponad 40 razy. Strażacy wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew, udrożniania małych cieków wodnych czy przepustów i studzienek burzowych oraz wypompowywania wody z posesji.