Kościoły otwarte przez całą noc. Przygotowują się na masowy napływ wiernych
W okresie Wielkiego Tygodnia w wielu kościołach księża będą udzielać sakramentu pokuty do późnych godzin nocnych, a w niektórych nawet przez całą noc. Jest to część 14. edycji akcji "Noc konfesjonałów", która ma na celu umożliwienie spowiedzi tym, którzy nie mogą przyjść do kościoła w ciągu dnia.
W tegorocznej edycji wydarzenia "Noc Konfesjonałów" udział biorą m.in parafie w Gdańsku, Jeleniej Górze, Słupsku, Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. W akcję włączył się też polski kościół w brytyjskim Lancaster. Akcja będzie trwać przez cały Wielki Tydzień, ale jej kulminacja nastąpi w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.
Ks. Grzegorz Adamski, koordynator 14. edycji akcji "Noc konfesjonałów", poinformował, że udział w tegorocznej akcji zadeklarowało 25 kościołów i wciąż zapisują się nowe.
W Warszawie z nocnej spowiedzi będzie można skorzystać w Wielki Czwartek w parafii św. Alojzego Orione w godzinach od 20.00 do północy. W Wielki Piątek nocna spowiedź dostępna będzie w stolicy w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w godzinach od 21.00 do północy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Krakowie można będzie się wyspowiadać w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach w Wielki Piątek w godzinach od 20.00 do północy. Zaś we Wrocławiu nocna spowiedź dostępna będzie w Wielki Wtorek w parafii św. Augustyna od godz. 19.30 do północy i w Wielką Środę w parafii św. Anny od godz. 17.30 do 23.00.
Pełna lista kościołów biorących udział w akcji wraz z godzinami otwarcia konfesjonałów jest na stronie internetowej: https://nockonfesjonalow.pl/
Ks. Adamski podkreślił, że spowiedź jest szczególnie potrzebna współczesnemu człowiekowi, który żyje w ciągłym pośpiechu i braku czasu. "Dziś wielu ludzi cierpi z powodu utraty sensu życia (...). Spowiedź jest momentem, kiedy człowiek ma się zatrzymać i dokonać refleksji nad swoim życiem i postępowaniem" – powiedział.
Rachunek sumienia w aplikacji
Co więcej duchowny dodał, że pomocą w tym zatrzymaniu może być rachunek sumienia, który ma "rzucić smugę światła na różne zakamarki życia". Narzędziem pomocnym przy tym ma być specjalna aplikacja.
– W aplikacji "Noc konfesjonałów" przygotowaliśmy rachunek sumienia w formie audiobooka, który przygotowali aktorzy ze szczecińskiego teatru" – powiedział.
Pierwsza edycja "Nocy konfesjonałów" odbyła się w 2010 r. Wówczas w inicjatywie wzięły udział jedynie dwie świątynie, ale z roku na rok ich liczba systematycznie rosła. Najwięcej kościołów – 139, wzięło udział w akcji w 2018 r.
Źródło: PAP