Trwa ładowanie...
d2vjpi2

Kościół zawiedziony PiS. Jest oświadczenie KEP

Jest stanowisko Kościoła ws. zamrożenia prac nad obywatelskim projektem "Zatrzymaj Aborcję". Komisja Polityki Społecznej i Rodziny - w której większość ma PiS - nie zgodziła się w środę na dyskusję nad dokumentem. "Ubolewamy" - stwierdzili polscy biskupi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KEP: bezdyskusyjnym jest fakt, że życie osoby ludzkiej rozpoczyna się w momencie poczęcia
KEP: bezdyskusyjnym jest fakt, że życie osoby ludzkiej rozpoczyna się w momencie poczęcia (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2vjpi2

Podjęcia prac nad obywatelskim projektem na środowym posiedzeniu komisji chciał członek klubu PiS Jan Klawiter. Jednak 29 posłów sprzeciwiło się tej propozycji, a 3 wstrzymało się od głosu.

Jak skomentowała na Twitterze Kaja Godek, współautorka projektu, niektórzy posłowie celowo spóźnili się na posiedzenie, by nie głosować. Liderka inicjatywy "Zatrzymaj Aborcję" obarczyła też członków komisji odpowiedzialnością za "śmierć 3 maluchów dziennie".

Podczas dyskusji przed głosowaniem Monika Rosa z Nowoczesnej mówiła, że praca nad dokumentem wymaga przygotowania i zaproszenia środowisk kobiecych, które nie zgadzają się z tą propozycją.

d2vjpi2

Biskupi zawiedzeni

Do decyzji sejmowej komisji odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. "Księża biskupi wyrazili uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce, a jednocześnie ubolewają, że głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany" - głosi oświadczenie KEP.

Zobacz także: Polityk PiS został zapytany o Pawłowicz. Z trudem bronił partyjną koleżankę

W stanowisku podkreślono, że "współczesna nauka i technologia pozwalają obserwować rozwój dziecka w łonie matki już od pierwszych dni i tygodni jego życia". "Bezdyskusyjnym jest też fakt, że życie osoby ludzkiej rozpoczyna się w momencie poczęcia. A zatem społeczeństwo, które respektuje wiedzę naukową i korzysta z postępu medycyny, winno gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi bez względu na stan zdrowia, od poczęcia do naturalnej śmierci" - stwierdza rzecznik.

Przypomina też ostatnie słowa papieża Franciszka, który apelował o godność "każdej osoby, niezależnie od etapu jej rozwoju”.

d2vjpi2

"Zatrzymaj Aborcję" to obywatelski projekt podpisany przez 800 tysięcy zwolenników pro-life. Pod koniec marca został usunięty z harmonogramu prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wcześniej, w niemal niezmienionej formie, funkcjonował pod nazwą "Stop Aborcji" i został odrzucony przez Sejm po fali protestów kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vjpi2

Podziel się opinią

Share
d2vjpi2
d2vjpi2
Więcej tematów