Trwa ładowanie...

Kościół nie radzi sobie z pedofilią. Sondaż

Niemal trzech na czterech badanych uważa, że hierarchowie Kościoła katolickiego nie radzą sobie z problemem pedofilii wśród duchownych. Tak wynika z sondażu SW Research.

Kościół nie radzi sobie z pedofilią. SondażŹródło: flickr.com, fot: Roman Catholic Archdiocese of Boston/Flickr, licencja CC BY-ND 2.0
d3lqdsk
d3lqdsk

Wyniki badania publikuje "Rzeczpospolita". Zdaniem dziennika, nasilająca się ostatnio krytyka Kościoła dotyczy nie tylko samych czynów krzywdzących dzieci i młodzież, ale także niewłaściwych reakcji na te przestępstwa. Chodzi o bezczynność, a nawet przypadki ukrywania faktów przez innych księży oraz świeckich - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Aż trzech z czterech respondentów (73 proc.) uważa, że hierarchowie Kościoła katolickiego nie radzą sobie we właściwy sposób z problemem pedofilii wśród duchownych. Przeciwnego zdania jest co dziesiąty badany, a zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. pytanych.

infogram.com
Źródło: infogram.com

Spośród badanych grup najwięcej zastrzeżeń w tej sprawie mają badani z wykształceniem wyższym (75 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (77 proc.) oraz respondenci z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (85 proc.).

W ostatnich dniach na odwrócenie niekorzystnych dla Kościoła badań zapracowali dwaj hierarchowie. W czwartek przedstawił dane dotyczące przestępstw seksualnych kapłanów wobec nieletnich w swojej diecezji przedstawił biskup polowy Józef Guzdek. W poniedziałek ujawnił je też biskup Piotr Libera z Płocka. Jak donosi "Rzeczpospolita", dane o skali pedofilii w ich diecezjach chcą też opublikować inni biskupi.

Zobacz także: Ksiądz pedofil molestował 13-latkę. Wyrok odroczono

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 18-19 września 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lqdsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lqdsk
Więcej tematów