Trwa ładowanie...
d10vv1g

Kościół katolicki w Szkocji przeprasza ofiary wykorzystywania seksualnego

Kościół katolicki w Szkocji poprosił we wtorek o wybaczenie ofiary seksualnego wykorzystywania przez księży. Arcybiskup Philip Tartaglia wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym kategorycznie potępił takie czyny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół katolicki w Szkocji przeprasza ofiary wykorzystywania seksualnego
(freeimages.com, Fot: tome213)
d10vv1g

Przeprosiny są finałem prawie dwuletniego śledztwa zleconego przez Konferencję Biskupów Szkocji. Wszczęto je, gdy w 2013 roku wyszło na jaw, że ówczesny kardynał, arcybiskup Saint Andrews i Edynburga Keith O'Brien molestował młodych księży i seminarzystów w latach 80. i był w wieloletnim związku homoseksualnym. Wyniki śledztwa mają być podano do wiadomości wiernych.

O'Brien przyznał, że w niektórych sytuacjach jego zachowanie seksualne było poniżej standardów oczekiwanych od osoby pełniącej funkcję księdza, arcybiskupa i kardynała; przeprosił za takie zachowanie i zrezygnował z godności arcybiskupa.

W marcu br. papież Franciszek przyjął rezygnację kardynała O'Briena z praw i prerogatyw przysługujących mu na mocy prawa kanonicznego: udziału w konklawe i w konsystorzu oraz współpracy z papieżem i przyjazdów do Rzymu.

d10vv1g

Podziel się opinią

Share
d10vv1g
d10vv1g
Więcej tematów