Kościół grzmi ws. aborcji. Stanowisko Episkopatu tuż przed wyborami
Nie cichnie dyskusja wokół aborcji. Jest zdecydowany sprzeciw Kościoła. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski wydał stanowisko w tej sprawie.
04.09.2023 | aktual.: 04.09.2023 13:58
"Aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych" - stwierdzono w Stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Oceniono, że w takiej sytuacji należy opierać się na uznanych i skutecznych metodach leczenia.
Jak czytamy na stronie episkopat.pl, Członkowie Zespołu Ekspertów zdecydowanie sprzeciwiają się próbie stworzenia nowej wykładni istniejącego prawa, "zmierzającej do poszerzenia kryteriów dopuszczających legalne pozbawienie życia nienarodzonego dziecka ze względu na przesłanki psychiatryczne".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ocenili, że oznaczałoby to legalizację na życzenie. Powołano się na art. 39 Kodeksu Etyki Lekarskiej, w którym czytamy, że "podejmując działania lekarskie u kobiety w ciąży, lekarz równocześnie odpowiada za zdrowie i życie jej dziecka". Jak zatem przekonuje Episkopat, "obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem".
"Na pierwszy rzut oka aborcja może się wydawać jedyną drogą, aby ulżyć przeżywanemu cierpieniu, ale w rzeczywistości nią nie jest. Kościół katolicki niezmiennie stoi po stronie człowieka, bowiem jest wspólnotą, która szczególnie chroni najsłabszych i zagrożonych utratą życia" - czytamy.
"Takie stanowisko przyjmuje każdy człowiek z prawidłowo ukształtowanym sumieniem. Znajduje ono także odzwierciedlenie w normach prawnych, stanowionych w obronie poszanowania fundamentalnych praw każdego człowieka, w tym także dziecka, już od chwili poczęcia" - czytamy w Stanowisku.
Zobacz także
Kościół stoi na stanowisku, że "w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia brzemiennej matki, należy zawsze objąć dwóch pacjentów – zarówno matkę jak i jej nienarodzone dziecko". Dopiero w sytuacji, gdy nie jest możliwe uratowanie obojga, dopuszczalne są działania ratujące matkę.
Dodano jednak, że zawsze gdy to możliwe należy pozostawić matce możliwość "dokonania aktu heroicznego, jakim byłoby poświęcenie własnego życia dla ratowania życia dziecka, jeśli miałoby ono szanse przeżycia".
Deklaracja Episkopatu pokrywa się z dyskusja o aborcji w trakcie kampanii wyborczej. Część partii opozycyjnych deklaruje liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce - w tym Lewica i KO. Przeciwne temu jest PiS.
Przeczytaj także:
Źródło: episkopat.pl