Kościół anglikański będzie jednoczyć się z katolickim
Jeszcze w tym roku zostaną
opublikowane propozycje na rzecz zjednoczenia Kościołów
katolickiego i anglikańskiego pod duchowym przewodnictwem papieża -
pisze brytyjski dziennik "The Times".
Według gazety, 42-stronicowy dokument został przygotowany przez międzynarodową komisję obu Kościołów. W tej chwili dokument, do którego dotarł "Times", jest konsultowany w Watykanie, gdzie katoliccy hierarchowie pracują nad formalną odpowiedzią.
Doniesienia o inicjatywie zjednoczenia zbiegają się w czasie ze spotkaniem w Tanzanii arcybiskupów stojących na czele 38 autonomicznych Kościołów anglikańskich na całym świecie. Spotkanie ma na celu zapobieżenie rozłamowi we Wspólnocie Anglikańskiej na tle wyświęcania gejów i kobiet oraz innych liberalnych doktryn, które występują w zachodnich Kościołach anglikańskich - pisze "Times".
Dokument, zatytułowany "Zbliżając się w jedności i misji" (Growing Together in Unity and Mission), głosi, że stosunki obu Kościołów charakteryzuje "niedoskonała wspólnota", ale istnieje dość wspólnych interesów, aby "wezwać do działania".
Jak pisze "Times", dokument sugeruje również sporządzenie specjalnych "protokołów" ułatwiających przepływ kleru między Kościołami. Wśród innych propozycji jest m.in. wspólne nauczanie dzieci w szkołach niedzielnych i uczestnictwo w nabożeństwach, pielgrzymkach i procesjach.
Międzynarodowa komisja obu Kościołów, która powstała w 2000 roku, jest kierowana przez anglikańskiego biskupa z Republiki Południowej Afryki Davida Beetge'a i katolickiego biskupa z Brisbane w Australii Johna Bathersby'ego.
Kościół anglikański wyłonił się w XVI wieku z Kościoła katolickiego w związku ze sporem między Henrykiem VIII Tudorem a papiestwem o unieważnienie małżeństwa króla z Katarzyną Aragońską.
W 1534 roku parlament angielski uchwalił Akt Supremacji, ogłaszający króla "jedyną i najwyższą na ziemi głową Kościoła Anglii".
Kościół anglikański liczy ok. 80 milionów wiernych na całym świecie, a Kościół katolicki - ok. miliarda.