Trwa ładowanie...

Kościelny nakaz na Nowy Rok. Wytyczne KEP

Po zabawie sylwestrowej trzeba pójść do kościoła - przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Kościelne władze wyjaśniają, że w Nowy Rok przypada Świętej Bożej Rodzicielki, a jest to święto tzw. nakazane.

Kościelny nakaz na Nowy Rok. Wytyczne KEPŹródło: PAP
d1ey8z2
d1ey8z2

Zgodnie z wytycznymi Watykanu w Nowy Rok - ze względu na święto nakazane - uczestnictwo w mszy św. jest dla każdego katolika obowiązkowe.

- Wierni są zobowiązani także do powstrzymania się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu oraz korzystania z należnego odpoczynku - przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wynika to z kanonów 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

d1ey8z2

"Odpust zupełny"

Duchowny dodaje, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu "Przyjdź Duchu Święty" ("Veni Creator") można uzyskać odpust zupełny.

Ks. Rytel-Andrianik zaznacza, że konieczny jest jednak także "brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu", podejście do spowiedzi i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.

Świętami nakazanymi (poza niedzielami i przypadającymi w niedzielę Wielkanocą i Wniebowstąpieniem) są też: uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ey8z2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ey8z2
Więcej tematów