Trwa ładowanie...

Kościelne śluby par homoseksualnych? Dopuszczalne

Duński minister ds. Kościoła Manu Sareen poinformował, że rząd podjął decyzję o zrównaniu pod względem prawnym wszystkich członków państwowego Kościoła Danii (luterańskiego), jeśli chodzi o zawieranie małżeństw. Rozwiązanie to ma wejść w życie w połowie przyszłego roku. W wypowiedzi dla gazety "Politiken" Sareen wyraził opinię, że jest to największe wydarzenie w Kościele Danii od czasu dopuszczenia kobiet do godności kapłańskiej (w 1948 roku).

Kościelne śluby par homoseksualnych? DopuszczalneŹródło: AFP, fot: Lars E. Andreasen
dd5rhwx
dd5rhwx

W 1989 roku Dania jako pierwsze państwo na świecie dopuściła zawieranie przez pary homoseksualne małżeństw w urzędach stanu cywilnego. Jednak część duchownych Kościoła Danii, do którego należy 80,4% Duńczyków, zdecydowanie sprzeciwiała się dotąd udzielaniu takim parom ślubów kościelnych.

Zmiany prawa, zapowiedziane przez ministra Sareena, przewidują, że indywidualni pastorzy będą mogli odmawiać udzielania ślubów parom homoseksualnym.

Agencja dpa pisze, nie podając szczegółów, że nowy centrolewicowy rząd duński zamierza też rozszerzyć uprawnienia par homoseksualnych w zakresie adopcji.

dd5rhwx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd5rhwx
Więcej tematów