Afera w resorcie kultury. CBA zatrzymało siedem osób
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Do zatrzymań doszło na polecenie prokuratora zachodniopomorskiego pionu Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Jak przekazano w komunikacie, zatrzymani usłyszeli zarzuty "powoływania się na wpływy, płatnej protekcji czynnej i biernej, a także przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej oraz przyjęcia korzyści majątkowej".
"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec czterech osób wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do trzech pozostałych podejrzanych zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru oraz zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi" - podała Prokuratura Krajowa.
Ponadto "Sąd zastosował tymczasowego aresztowania wobec Ryszarda S. podejrzanego o dwa czyny z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 12 kk".
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że "Ryszard S. w zamian za otrzymywane obietnice korzyści majątkowych i uzyskane korzyści w postaci nieodpłatnych noclegów w hotelu, pośredniczył w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Generalnego Konserwatora Zabytków, których przedmiotem była planowana inwestycja w Międzyzdrojach".
Ponadto, Ryszard S. działając wspólnie i w porozumieniu z Maciejem K. przyjął obietnicę korzyści majątkowej w zamian za pomoc w uzyskaniu z MKiDN dotacji celowej w ramach Programu Ochrona Zabytków 2023.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kurski jednak trafi do PE? "Racjonalny ruch Kaczyńskiego"
Afera w Ministerstwie Kultury. Trwa śledztwo
PK podała ponadto, że w poniedziałek w prokuraturze stawił się ósmy podejrzany, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.
W postępowaniu zabezpieczono w siedzibie MKiDN dokumentację oraz dane elektroniczne.
Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie.
Przeczytaj też:
Źródło: Prokuratura Krajowa