PolskaKorpus wychowawczy w wojsku

Korpus wychowawczy w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by od
początku 2007 r. w Siłach Zbrojnych RP zaczął działać korpus
wychowawczy. Jego głównymi zadaniami ma być kształtowanie
tożsamości narodowej żołnierzy oraz ich zaangażowania i ofiarności
w służbie.

Nowy korpus ma liczyć 550-560 osób. Jak podkreślali przedstawiciele MON, w ramach projektu nie jest przewidywany jednak wzrost etatów oficerskich. Do korpusu zostanie przydzielonych ok. 450-460 osób, które pełniły już w wojsku funkcje wychowawcze. Dodatkowo minister ON Radosław Sikorski zdecydował o przesunięciu stu - z ogólnego stanu 27,5 tys. etatów oficerskich - do nowo tworzonego korpusu.

W jego skład mają wchodzić specjaliści z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, politologii, etnografii, muzykologii czy historii (struktura ma mieć skład wojskowo-cywilny).

Bardzo ważną rzeczą jest też wsparcie psychologiczne żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Chcemy by w każdej jednostce była odpowiednia do tego osoba, mowa tu o psychologu- powiedział dyrektor departamentu wychowania i promocji obronności Krzysztof Sikora.

Jak dodał, głównym zadaniem korpus będzie więc wspieranie dowódców zarówno w kontaktach z żołnierzami jak i współpracy z organizacjami pozarządowymi, kombatanckimi.

Mirosław Karasek z departamentu wychowania i promocji obronności MON wyjaśnił, że stworzenie korpusu jest konieczne, bo obecnie w wojsku nie ma spójnego systemu wychowawczego i specjalistów, którzy prowadziliby działania związane z profilaktyką i przeciwdziałaniem "patologiom i negatywnym zjawiskom w wojsku" (m.in. narkomanii, alkoholizmowi - PAP).

Od pierwszego lipca 2004 r. nie ma w jednostkach wojskowych oficerów wychowawczych- dodał.

Na korpus przeznaczanych ma być rocznie ok. 7,8 mln zł. Decyzję o utworzeniu korpusu minister obrony narodowej Radosław Sikorski podpisał 19 lipca br.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)