Trwa ładowanie...

Koronawirus. Zakon rycerski trafił na listę punktów szczepień przeciw COVID-19

Uznawany w Polsce za związek wyznaniowy Zakon Rycerski Kalatrawy znalazł się na liście punktów medycznych, które mają prowadzić szczepienia. W czwartek po kontroli NFZ zakon został z listy wykreślony. Dlaczego na nią trafił?

Zakon rycerski trafił na listę punktów szczepień przeciw COVID-19Zakon rycerski trafił na listę punktów szczepień przeciw COVID-19Źródło: Anatol Chomicz / Forum, fot: RM, Anatol Chomicz / Forum
d35q4v7
d35q4v7

O niezwykłym podmiocie zgłoszonym do szczepień poinformował na Twitterze jako pierwszy były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zakon Rycerski Kalatrawy znalazł się na liście punktów szczepień w Świdwinie w województwie zachodniopomorskim.

Arłukowicz zamieścił w serwisie społecznościowym tweeta skierowanego do p.o. dyrektora zachodniopomorskiego NFZ Agnieszki Pietraszewskiej-Machety. "Szanowna pani dyrektor, podobno przedstawiciele NFZ byli w tym Zakonie Rycerskim Kalatrawy w Świdwinie. I zatwierdzili jako punkt szczepień. Jeżeli nie byli, to na jakiej zasadzie trafił na listę punktów szczepień? Spełnia wymogi? To jest podmiot leczniczy, który ma umowę z NFZ?" - zapytał polityk.

NFZ: po kontroli podmiot został zdyskwalifikowany

O wykreśleniu zakonu z listy poinformowała WP rzecznik zachodniopomorskiego NFZ Małgorzata Koszur. - Na zaproszenie odpowiedzieć mógł każdy podmiot. Warunki nie były wyśrubowane. Ten podmiot nie spełnił jednak warunków z zaproszenia - powiedziała Koszur.

d35q4v7

Na pytanie, czy to oznacza, że ogłoszona we wtorek przez rząd lista placówek do szczepień nie była wcześniej weryfikowana, rzecznik zachodniopomorskiego NFZ odpowiedziała: - Na liście znalazły się wszystkie podmioty, które wypełniły i złożyły formularz. Te, które nie miały do tej pory umów z NFZ, będą skontrolowane. Być może ta lista została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia za wcześnie. Myślę, że jeszcze kilka podmiotów może zrezygnować. Musimy uzbroić się w cierpliwość - stwierdziła Małgorzata Koszur.

Lista zweryfikowana przez NFZ czy nie?

W poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przedstawił listę 7517 zespołów szczepiennych i 6027 zgłoszonych punktów medycznych prowadzących szczepienia. Zapewnił, że wszystkie punkty zostały zweryfikowane przez NFZ.

Zakon Rycerski Kalatrawy jest w Polsce zarejestrowany na liście kościołów i związków wyznaniowych. Wywodzi się z XII wiecznej Hiszpanii, gdzie strzegł położonego między Toledo a Kordobą zamku Kalatrawa.

Szczepionka na COVID. Dyrektor szpitala chce rozszerzyć grupę "0"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35q4v7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35q4v7
Więcej tematów