Trwa ładowanie...
d4aaohh

Koronawirus w Polsce. Z szacunkiem o medykach i bez zaufania w system. Badanie

Koronawirus w Polsce sprawił, że na służbę zdrowia uwagę zwracają wszyscy. Z badania opinii wynika, że Polacy doceniają pracę lekarzy i pielęgniarek, a jednocześnie zdają sobie sprawę ze stanu finansowego i organizacyjnego systemu opieki zdrowotnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Z szacunkiem o medykach i bez zaufania w system. Badanie
Koronawirus w Polsce. Z szacunkiem o medykach i bez zaufania w system. Badanie (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
d4aaohh

Większość z nas - ok. 90 proc. - z koronawirusem się nie zetknęła, bo nie ma nikogo zakażonego wśród rodziny ani wśród bliskich znajomych, ale i tak odczuwa niepokój - wylicza "Gazeta Wyborcza", omawiając wyniki badania Pracowni Badań Społecznych. 70 proc. obawia się, że epidemia SARS-CoV-2 zagrozi Polakom.

Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych bardzo boi się o swoje zdrowie, a tylko 8 proc. twierdzi, że nie odczuwa żadnego lęku - wynika z badania przeprowadzonego przez Zespół Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS.

Ponad dwie trzecie uczestników badania (68 proc.) podpisało się pod stwierdzeniem, że "polska służba zdrowia była przez ostatnie lata zaniedbywana i niedofinansowana".

d4aaohh

Zobacz też: Mogą zastąpić respiratory. "Są 10-krotnie tańsze"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Jeszcze większa grupa (70 proc.) stwierdziła, że "lekarze i pielęgniarki w swej masie pracują ciężko i odpowiedzialnie", ale "służba zdrowia nie jest przygotowana na epidemie tej skali". Ponad 65 proc. badanych podało jako przykład brak podstawowych środków ochrony (maseczek, rękawiczek, kombinezonów).

d4aaohh

Koronawirus w Polsce i na świecie. "Za mało testów"

Z kolei 63 proc. ankietowanych przez PBS za podstawowy problem w skutecznej walce z wirusa w Polsce uznało przeprowadzanie zbyt małej liczby testów.

Trzy czwarte uczestników badania podpisało się pod opinią, że "Polska służba zdrowia dysponuje kadrą oddanych i kompetentnych lekarzy i pielęgniarek" - wyjaśnia wyborcza.pl.

Badanie PBS przeprowadzono 15 i 16 kwietnia 2020 r., na losowej, reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 714 dorosłych osób.

d4aaohh

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aaohh

Podziel się opinią

Share
d4aaohh
d4aaohh