Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wicemarszałek Karczewski skierowany do pracy w zakażonym szpitalu

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski w trybie alarmowym został skierowany do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. W tej placówce zabrakło lekarzy, po tym, jak potwierdzono 12 przypadków zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego.

Share
Koronawirus w Polsce. Wicemarszałek Karczewski skierowany do pracy w zakażonym szpitaluŹródło: PAP/EPA, fot: Tomasz Gzell
d332fjn

Sytuacja szpitala stała się dramatyczna, bo na 30 pacjentów z oddziałów wewnętrznego i chirurgicznego przypadało zaledwie kilku opiekunów. Biuro prasowe wojewody mazowieckiego podało, że do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą dołączy 5 lekarzy (internistów i chirurgów). Wśród nich wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

- Jestem już w szpitalu. Pracuję i nie mam czasu teraz rozmawiać - powiedział WP Stanisław Karczewski, kiedy skontaktowaliśmy się z nim w piątek rano. Nie potrafił powiedzieć, na jak długo odłoży sprawy polityki. - Teraz ta praca jest najważniejsza - dodał i zakończył rozmowę.

Wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski z wykształcenia jest chirurgiem ogólnym. Od wielu lat był pracownikiem szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Był m.in dyrektorem tej placówki i ordynatorem oddziału chirurgicznego.

d332fjn

Koronawirus. Seria zakażeń w szpitalach

Pierwszą chorą w szpitalu okazała się 45-letnia pielęgniarka, u której pozytywny wynik testu na koronawirusa stwierdzono 16 marca. Trafiła do szpitala zakaźnego w Radomiu. Następnie zakażenie potwierdzono u kolejnych 11 osób. Krąg osób, u których podejrzewa się zakażenie wirusem, objął 60 osób (personel, obsługa i pacjenci szpitala).

- Osoby, co do których istnieje podejrzenie zakażenia się wirusem SARS-Cov-2, zostały odsunięte od pracy. Z tego powodu w szpitalu w Nowym Mieście zaczęło brakować lekarzy i pielęgniarek - powiedział dziennikarzom starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

"Pacjenci z potwierdzonym pozytywnym wynikiem zarażenia Covid-19 wymagający dalszej hospitalizacji będą przetransportowani do Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozostali chorzy z potwierdzonym pozytywnym wynikiem, których stan zdrowia pozwala na wypisanie do domu, będą przebywać w domowej izolacji" - poinformowały służby wojewody mazowieckiego.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu doszło do serii zakażeń koronawirusem u pracowników szpitali woj. mazowieckiego. Covid-19 potwierdzono u lekarza z pogotowia ratunkowego w Grójcu, u pracownika szpitala w Piasecznie oraz jednego z menedżerów warszawskiego szpitala klinicznego przy ul. Banacha.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d332fjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d332fjn
Więcej tematów