Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Szczepienia także w mniejszych firmach

Rząd planuje, aby jeszcze w maju w firmach rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Okazuje się, że punkty szczepień będą mogły tworzyć również spółki w grupie kapitałowej zatrudniające łącznie ponad 500 osób.

Share
Koronawirus w Polsce. Szczepienia także w mniejszych firmach
Koronawirus w Polsce. Szczepienia także w mniejszych firmachŹródło: Getty Images, Fot: Olena Khudiakova
d3l5jsr

Do szczegółów założeń akcji szczepień w zakładach pracy, jakie opracował w piątek rząd, dotarła "Rzeczpospolita". Dziennik przekazał, że "dokument zawiera kilka bardzo poważnych zmian znacząco rozszerzających pierwotny plan szczepień organizowanych przez pracodawców".

Z modyfikacji skorzystać mają nie tylko firmy zatrudniające więcej niż 500 pracowników, ale również i "grupy kapitałowe składające się z kilku spółek, które łącznie mają co najmniej 500 zatrudnionych". Wszystko przez to, że zakładów pracy, w których zatrudnienie ma powyżej 500 osób jest w Polsce tylko kilka tysięcy.

d3l5jsr

Podkreślono, że "do tego limitu będą wliczali się wszyscy współpracownicy przedsiębiorców, bez względu na podstawę ich zatrudnienia". Możliwość zaszczepienia się przeciw koronawirusowi otrzymają więc także zleceniobiorcy, samozatrudnieni oraz nawet pracownicy tymczasowi.

Zobacz też: Koronawirus zależy od pogody. Niezwykłe wyniki polskich badań

Rząd zakłada, że szczepienia będą mogły odbywać się na terenie zakładu pracy. Ma to spowodować przyspieszenie całej akcji. "Rzeczpospolita" podała, że start szczepień w firmach planowany jest na połowę maja.

d3l5jsr

Z informacji money.pl wynika, że wstępne plany zakładają, by do firm wędrowały szczepionki, które nie mają rygorystycznych norm przechowywania.

Szczepienia na COVID. Adam Niedzielski: "Przyspieszamy"

Na stronie rządowej gov.pl codziennie publikowane są nowe raporty dotyczące wykonanej liczby szczepień. Z opublikowanych danych wynika, że do tej pory przeprowadzono łącznie 8 845 735 szczepień.

Pierwszą dawkę preparatu otrzymało 6 556 776 pacjentów. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi obecnie 2 288 959. Odnotowano zaledwie 6132 niepożądanych odczynów. 9811 dawek zostało zutylizowanych.

W poniedziałek o godz. 8 rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi w pierwszym na Opolszczyźnie Powszechnym Punkcie Szczepień. Jest on zlokalizowany w Opolu na terenie sztucznego lodowiska Toropol. "Przyspieszamy" - skomentował otwarcie punktu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l5jsr

Podziel się opinią

Share
d3l5jsr
d3l5jsr
Więcej tematów