Sondaż dla WP. Sprawdziliśmy, jak Polacy oceniają Narodowy Program Szczepień
Z najnowszego sondażu United Surrey, które zostało przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski, wynika, że 51,1 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiada się o Narodowym Programie Szczepień. Przypomnijmy, że do tej pory (dane z niedzieli) wykonano 8 845 735 szczepień.
Narodowy Program Szczepień ruszył pod koniec grudnia 2020 roku. Jak przekazało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia, do tej pory wykonano 8 845 735 szczepień. "W pełni zaszczepionych jest 2 288 959 osób" - czytamy w raporcie. Pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 przyjęło natomiast 6 556 776 osób.
Sondaż dla WP. Jak Polacy oceniają Narodowy Program Szczepień?
Z najnowszego sondażu United Survey dla WP wynika, że większość Polaków pozytywnie ocenia rządowy program szczepień.
"Jak Pani/Pan ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?" - takie pytanie usłyszeli ankietowani.
Odpowiedzi "zdecydowanie dobrze" udzieliło 8,7 proc. respondentów. Natomiast 42,4 proc. przekazało, że "raczej dobrze" ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Nie wszyscy jednak wydali pozytywną ocenę. 32,6 proc. ankietowanych odpowiedziało "raczej źle". Za odpowiedzią "zdecydowanie źle" było 9,8 proc. badanych. Natomiast zdania w tej sprawie nie ma 6,4 proc. respondentów.
Sondaż dla WP. Wyborcy PiS pozytywnie o szczepieniach w Polsce
Wyborcy obozu rządzącego w większości pozytywnie wypowiedzieli się o programie szczepień. Tylko 3 proc. osób z tej grupy przekazało, że "raczej źle" ocenia Narodowy Program Szczepień. 4 proc. nie miało zdania w tym temacie. Reszta to pozytywne oceny.
Krytyczniej do akcji szczepień przeprowadzanej przez rząd odniósł się elektorat opozycji. 2 proc. z tej grupy oceniło go "zdecydowanie dobrze", a 28 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej dobrze". Negatywną ocenę wyraziło łącznie 65 proc. ankietowanych, którzy deklarują, że swój głos w wyborach oddają na opozycję.
Sondaż dla WP. Młodzi źle oceniają system szczepień w Polsce
100 proc. osób z grupy wiekowej 18-24 lata źle ocenia Narodowy Program Szczepień - wynika z sondażu dla WP. Nieco pozytywniej wypowiadają się o nim respondenci w wieku 25-29 lat. 11 proc. z nich uważa go za zorganizowany "raczej dobrze". Innego zdania są pozostali badani.
W grupie wiekowej od 30 do 39 lat 27 proc. ankietowanych oddało pozytywną ocenę dla rządowego programu szczepień. Innego zdania było 67 proc. respondentów z tej grupy. 5 proc. nie oddało głosu w ogóle.
Lepiej o Narodowym Programie Szczepień wypowiadają się badani z grupy wiekowej 40-49 lat. 56 proc. wystawiło pozytywne oceny. 31 proc. uważa jednak, że jest on źle zorganizowany.
59 proc. osób ankietowanych w wieku od 50 do 59 lat dobrze ocenia program. Reszta jest innego zdania.
Natomiast w grupie 60-69 większość osób pozytywnie ocenia to, jak przebiega proces szczepień w Polsce. 27 proc. ankietowanych uważa jednak inaczej. 17 proc. osób w tym wieku nie ma zdania w tym temacie.
Najbardziej pozytywnie o Narodowym Programie Szczepień wypowiada się grupa osób, które ukończyły już 70. rok życia. 26 proc. z nich przekazało, że organizacja szczepień w Polsce przebiega "zdecydowanie dobrze". 53 proc. odpowiedziało natomiast "raczej dobrze". Negatywne oceny wyraziło łącznie 21 proc. respondentów z tej grupy - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie redakcji Wirtualnej Polski.
Zobacz też: Rzeszów. 53-latka opowiedziała o tym, jak udało się jej zaszczepić
Sondaż dla WP. Jak Narodowy Program Szczepień oceniono na Podkarpaciu?
Razem z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień pojawiały się także afery związane z podawaniem preparatów na COVID-19. Pierwsza wybuchła przed sylwestrem, kiedy to media obiegła informacja, ze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym szczepionki na COVID-19 podawane były poza kolejnością m.in. aktorom i celebrytom.
Problem ze szczepieniami pojawił się także w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie. Jak ustaliła Wirtualna Polska, przed Wielkanocną placówka miała masowo szczepić praktycznie wszystkich chętnych w województwie podkarpackim. Preparat na COVID-19 otrzymać mieli wtedy m.in. 20-latkowie.
Z najnowszego sondażu dla WP dotyczącego oceny organizacji rządowego programu szczepień przeciwko COVID-19 wynika, że 50 proc. respondentów z województwa podkarpackiego źle ocenia system szczepień. 38 proc. ankietowanych przekazało, że Narodowy Program Szczepień ocenia "raczej dobrze". Nikt nie udzielił odpowiedzi "zdecydowanie dobrze". 11 proc. osób w tym regionie w ogóle nie miało zdania.
Dla porównania 6 proc. ankietowanych z województwa mazowieckiego bardzo dobrze oceniło Narodowy Program Szczepień. 38 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej dobrze". Negatywne oceny dotyczyły 50 proc. respondentów. Reszta nie wypowiedziała się w tym temacie.
Sondaż United Survey dla redakcji Wirtualnej Polski został przeprowadzony 16 kwietnia 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba wynosiła 1000 osób.