Koronawirus w Polsce. Sytuacja się poprawia. Rząd wygasza szpitale tymczasowe
We wtorek na specjalnej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że w maju ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe. Wojciech Andrusiewicz poinformował również, że Polska zadeklarowała przystąpienie do programu certyfikatów szczepiennych.
18.05.2021 14:00
Podczas briefingu Wojciech Andrusiewicz mówił o coraz mniejszym obłożeniu łózek covidowych. - Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyliśmy bazę łóżkową o ponad 7 tys. - poinformował. - W tej chwili mówimy o poziomie łóżek covidowych w okolicach 28,5 tys. i ta liczba nadal będzie spadać - dodał.
- W tym tygodniu chcielibyśmy osiągnąć poziom 25 tys. łóżek dla pacjentów covidowych, ale na pewno będziemy ten poziom nadal zmniejszać, bo w tej chwili obłożenie sumarycznie to jest 11 tys. pacjentów - podkreślił rzecznik MZ. Dodał, że utrzymuje się cały czas pozytywna tendencja spadkowa.
W związku z tym w maju powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe. - Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden taki szpital - powiedział Wojciech Andrusiewicz.
- Nie potrzeba nam w tej chwili tak dużej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych. Lekarze są potrzebni w innych specjalizacjach, przy innych chorobach. Mamy odmrożone zabiegi planowe. Chcielibyśmy, żeby te zabiegi planowe były jak najszerzej realizowane, stąd też ten spadek bazy łóżkowej nadal będzie postępował - podkreślił rzecznik MZ.
Covidowe paszporty coraz bliżej
Wojciech Andrusiewicz poinformował także, że Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Jak relacjonuje rzecznik, złożona została już dokumentacja w tej sprawie.
- Ta dokumentacja była niezbędna dla konsorcjum prowadzącego testy, by wprowadzić Polskę do tego systemu testowania, a ostatecznie do systemu zielonych certyfikatów - zaznaczył.
Wojciech Andrusiewicz wskazał, że deklaracja przystąpienia do projektu została przedstawiona przez Polskę w poniedziałek. - Konsorcjum teraz musi nas do tych testów dopuścić - stwierdził.
Operacja ma się zakończyć do 1 czerwca. - Wtedy Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie certyfikatów szczepiennych - powiedział rzecznik MZ.
Czytaj także: Paszport covidowy nadchodzi. UE odsłania kolejne karty
Nowe warianty koronawirusa w Polsce
Wojciech Andrusiewicz w czasie briefingu pytany był też o skalę stwierdzonych w Polsce innych przypadków koronawirusa niż wariant brytyjski. - Biorąc pod uwagę sytuację na dzisiejszy poranek mamy 31 osób, u których odnotowaliśmy wariant południowoafrykański - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
- Mamy też 29 osób, u których mamy potwierdzony wariant indyjski i sześć osób, u których potwierdziliśmy wariant brazylijski - dodał.
Andrusiewicz poinformował, że zostały także wygaszone dwa ogniska wariantu indyjskiego - jedno warszawskie, drugie katowickie. - Ostatnie osoby wychodzą z izolacji i kwarantanny - powiedział.
Dzienny bilans zakażeń i zgonów
W polskich szpitalach przebywa obecnie 11 145 pacjentów zakażonych koronawirusem. 1418 osób oddycha z pomocą respiratora.