Wariant indyjski koronawirusa. Naukowcy mają dobre informacje
Amerykańscy naukowcy przebadali szczepionki Pfizera, Moderny pod kątem skuteczności przeciwko indyjskiej mutacji koronawirusa. Obie analizy dały bardzo obiecujące wyniki. Inne badanie potwierdziło skuteczność preparatu Johnson & Johnson przeciwko wariantom brazylijskiemu i południowoafrykańskiemu.
Badania przeprowadzone przez naukowców z NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center w USA potwierdziły, że szczepionki koncernów Pfizer i Moderna są skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa.
- Doszliśmy do wniosku, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionki są nieco osłabione w kontakcie z tymi wariantami, ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę zapewnianą przez te preparaty - powiedział kierujący pracami zespołu naukowego Nathaniel Landau. - Nasze wyniki dają nam pewność, że obecne szczepionki zapewnią ochronę przed zidentyfikowanymi do tej pory wariantami - dodał.
Badacze nie wykluczyli jednak, że w przyszłości mogą pojawić się kolejne warianty koronawirusa, które okażą się znacznie bardziej odporne na zawarte w szczepionkach przeciwciała.
Johnson & Johnson również skuteczny
W ramach zakrojonego na szeroką skalę badania pod nazwą ENSEMBLE przebadanych zostało 43 783 osób zaszczepionych substancją wyprodukowaną przez koncern Johnson & Johnson. Badani pochodzili z USA, Brazylii i RPA. W konkluzji naukowcy stwierdzili, że analizowana szczepionka jest w 85 proc. skuteczna przeciwko wariantom brazylijskiemu i południowoafrykańskiemu koronawirusa.
Przedstawiciel koncernu w Polsce Tomasz Skrzypczak w rozmowie z PAP poinformował, że badania potwierdziły również bardzo wysoką skuteczność preparatu w grupie pacjentów powyżej 60. roku życia. Stanowili oni aż 34 proc. wszystkich uczestników badania.
Zobacz też: Indyjski wariant koronawirusa jest jak ogień. Niepokojące informacje