Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Rzecznik praw dziecka jednym głosem z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Apelują o zmiany w specustawie

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do premiera i minister rodziny o pilną nowelizację specustawy. Nowelizacji domaga się także kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Chodzi o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodziców dzieci, które skończyły 8 lat.

Koronawirus w Polsce. Rzecznik praw dziecka jednym głosem z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Apelują o zmiany w specustawieŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d3rqm7p

Zgodnie ze specustawą po zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków, rodzice dzieci, którzy będą musieli się nimi zająć, mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie on wypłacany przez 14 dni. Problem w tym, że zasiłek ten przysługuje tylko rodzicom tych dzieci, które nie ukończyły 8. roku życia. Co więc mają zrobić rodzice 9- czy 10-latków lub opiekunowie dzieci niepełnosprawnych? Nie wszyscy mogą pracować zdalnie lub wziąć urlop.

- Sytuacja w kraju jest bardzo poważna, rząd zapowiedział w środę zamknięcie żłobków, szkół i przedszkoli. To jest trudna decyzja, ale za tą decyzją powinny iść następne. Polskie rodziny muszą czuć się bezpieczne, a świadomość, że nie dostaną zwrotu za to, że będą ze swoimi dziećmi, gdy będą one miały więcej niż 8 lat budzi wielki niepokój - zapowiedziała podczas konferencji prasowej kandydatka KO na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Dlatego przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli Polakom poczuć się bezpiecznie. Proponujemy, by pełną, 100-proc. rekompensatę dostali rodzice wszystkich dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Nie może być tak, że dziewięcioletnie dziecko zostaje w domu samo, bo rodzice muszą pracować, bo inaczej nie będą mieli środków na życie - podkreśliła.

d3rqm7p

Zaznaczyła, że ważne jest to, aby proponowane przez nią rozwiązanie wprowadzić szybko. Zapowiedziała, że jeszcze w środę złoży do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o pilne zwołanie posiedzenia Sejmu w czwartek.

Koronawirus w Polsce. Rodzice starszych dzieci nie dostaną wsparcia finansowego?

Na problem z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym zwrócił także uwagę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. "Apeluję do premiera i ministra rodziny o pilną nowelizację specustawy i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia. Sygnalizowałem już ten problem w trakcie prac nad ustawą" - napisał na swoim profilu na Twitterze Mikołaj Pawlak.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szkoły, żłobki i przedszkola zostaną zamknięte na dwa tygodnie, od poniedziałku. Rządzący zalecają jednak by dzieci już w czwartek zostały w domu. - Przyrost chorych jest bardzo gwałtowny, konieczna jest izolacja - dodał premier.

- Reagujemy szybciej od innych, by minimalizować skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa po całej Polsce. Odpowiedzialność jest kluczowa. My jesteśmy odpowiedzialni za całe społeczeństwo. To czas kwarantanny społeczeństwa. Lepiej być mądrym przed szkodą - mówił Morawiecki.

d3rqm7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rqm7p
Więcej tematów