Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Rusza przełomowa terapia. Ważny apel do 300 polskich ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało nową terapię w walce z epidemią koronawirusa. Osocze z krwi wyleczonych pacjentów będzie podawane chorym na Covid-19. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, 14 kwietnia rozpocznie się pobieranie krwi od dawców, którzy zgodzą się wziąć udział w akcji.

Koronawirus w Polsce. Rusza przełomowa terapia. Ważny apel do 300 polskich ozdrowieńcówŹródło: PAP, fot: Wang Quanchao
d236fei
d236fei

- Osocze z krwi osób wyleczonych z Covid-19 zawiera przeciwciała, które potrafią wiązać się z wirusem i dezaktywować go. Chcemy wykorzystać tę nową terapię w walce z epidemią koronawirusa. Od 14 kwietnia będziemy gotowi do pobierania krwi od osób wyleczonych i podawania jej osobom chorym - mówi WP prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor centrum krwiodawstwa w Białymstoku.

Koronawirus w Polsce. Apel do 300 wyleczonych

- Doniesienia naukowe o skuteczności terapii z podawania osocza w starciu z koronawirusem były dotąd bardzo skąpe. Wiemy jednak, że na świecie odnotowano pierwsze pozytywne skutki. Stan chorych poprawiał się. Taki sposób leczenia był już wykorzystywany podczas poprzednich epidemii, właśnie w sytuacji, kiedy nie było jeszcze opracowanych skutecznych leków - dodaje prof. Radziwon.

Jednocześnie zawraca się z apelem do ponad 300 wyleczonych polskich pacjentów, aby zgodzili się oddać swoją krew. Będzie można to zrobić w regionalnych centrach krwiodawstwa, co ważne - po telefonicznym uzgodnieniu wizyty. Dawcy muszą być "całkowicie wyleczeni".

Jak informuje prof. Radziwon, w ostatnich dniach trwały uzgodnienia ekspertów w sprawie zatwierdzenia tej formy leczenia. Procedura została zaakceptowana przez Ministerstwo Zdrowia. Kliniki chorób zakaźnych wkrótce będą mogły rozpocząć transfuzje pierwszym chorym.

d236fei

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia mamy 318 osób, które wyleczono z Covid-19.

Koronawirus. Transfuzje to nowa broń lekarzy

Transfuzje osocza z krwi osób wyleczonych są już stosowane w dwóch nowojorskich szpitalach. Inicjatorem stosowania tej terapii był immunolog Arturo Casadevalla z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Oparł się na pierwszych pracach badawczych lekarzy z Chin.

Według ekspertów krew osoby wyleczonej z Covid-19 zawiera znaczącą liczbę przeciwciał, które zwalczyły już koronawirusa SARS-CoV-2. Po transfuzji przeciwciała rozpoczynają walkę w organizmie nowego pacjenta. Zakłócają działanie wirusa i wspomagają reakcję odpornościową. Już po podaniu około 200 ml osocza stan niektórych chorych poprawiał się w ciągu trzech dni.

d236fei

Casadevalla uzyskał dotację w wysokości 4 mln dolarów na priorytetowe badania nad tą terapią - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Naukowcy mają nadzieję, że transfuzje pomogą nie tylko chorym, ale mogą też zabezpieczyć przed zakażeniem personel medyczny.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d236fei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d236fei
Więcej tematów