PolskaKoronawirus w Polsce. Portfel niepokoi bardziej niż zdrowie

Koronawirus w Polsce. Portfel niepokoi bardziej niż zdrowie

Koronawirus w co dziesiątym Polaku budzi większy lęk o stan finansów niż o zdrowia - wynika z badania na temat obaw związanych z pandemią. Co czwarty ankietowany stwierdził, że stracił przynajmniej część wynagrodzenia.

Koronawirus w Polsce. Portfel niepokoi bardziej niż zdrowie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Artur Widak/NurPhoto
Arkadiusz Jastrzębski

Konsekwencji zarówno zdrowotnych i finansowych obawia się 45 proc. ankietowanych przez 4P na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Przede wszystkim o stan swojego zdrowia (stawiając domowy budżet na drugim miejscu) obawia się z kolei 34 proc. uczestników badania.

Z kolei niemal połowa respondentów kłopotów z budżetem domowym obawia się nie mniej niż zdrowotnych. Są jednak i tacy, którzy nie przejmują się pandemią i zastojem gospodarki: ok. 10 proc. badanych nie widzi powodu do obaw o zdrowie czy osobiste finanse.

Niemal co trzeci uczestnik badania ocenił, że oszczędności nie wystarczą, aby utrzymać się przez dłuższy czas. Dla ok. 15 proc. to okres miesiąca, dwóch, a podobny odsetek wskazał, że oszczędności wystarczą na trzy miesiące.

Zobacz też: Czarzasty chwali ministra zdrowia. I po chwili wbija szpilę

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

25 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich dochody już się zmniejszyły, a 7 proc. poinformowało o utracie źródła utrzymania.

Z badania dla BIG InfoMonitor wynika również, że trzy czwarte firm nie zamierzają w tym roku przyznawać premii i podwyżek. Ok. 40 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że musi brać pod uwagę zwolnienia oraz wstrzymanie wypłat pensji.

Badanie 4P dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku 18-75 lat 25-27 marca 2020 r.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)