Koronawirus w Polsce. Ponowny lockdown? Minister Adam Niedzielski zabiera głos
Koronawirus w Polsce. Wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19. Czy w naszym kraju możliwy jest ponowny lockdown? Minister zdrowia Adam Niedzielski zabiera głos w tej sprawie.
Jak podaje Radio ZET, powołując się na wywiad ministra z PAP, Adam Niedzielski oświadczył, że "nie wyobraża sobie scenariusza, w którym mielibyśmy do czynienia z ponownym zamknięciem całego kraju". - Mogą oczywiście znaleźć się regiony, które będą – jak obecnie - mieć większe obostrzenia, ale zdecydowanie lockdown w skali kraju nie będzie miał miejsca - powiedział minister.
Koronawirus w Polsce. Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji
We wtorek szef resortu zdrowia podjął decyzje ws. zwalniania z kwarantanny i izolacji przy COVID-19. Zostały już podpisane rozporządzenia.
Od teraz zwolnienie z izolacji ma nastąpić w przypadku osoby bezobjawowej po 10 dniach od pozytywnego testu bez konieczności uzyskania dwóch kolejnych wyników negatywnych. Istnieje też taka możliwość po trzech dniach od ustąpienia objawów, jednak nie wcześniej niż 13 dni od pojawienia się tych objawów.
Do 10 dni zostanie również skrócona obowiązkowa kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną oraz kwarantanna po powrocie z zagranicy.
Zobacz także: Dymisja szefa MEN? Krzysztof Gawkowski zaskakuje: lubię ministra
Koronawirus w Polsce. Jesienna strategia w walce z COVID-19
Z kolei w środę rzecznik rządu był pytany o jesienną strategię rządu w walce z koronawirusem.
- Na podstawie doświadczeń ostatnich miesięcy chcemy dostosować procedury, które do tej pory były stosowane. Jedną z rzeczy, która została już wprowadzona, jest skrócenie okresu kwarantanny. Jutro (tj. w czwartek - przyp. red.) pokażemy, jak ma się zachowywać osoba, która ma podejrzenie koronawirusa, bo to ulegnie modyfikacji - zdradził Piotr Mueller na antenie Polsat News.
Rzecznik poinformował także, że "rząd chce, by dostęp do diagnozy był szybszy niż do tej pory". Mają być zaangażowane w tym celu POZ-y (Podstawowa opieka zdrowotna). Pojawiła się również zapowiedź, że zostaną m.in. uruchomione regularne operacje po modyfikacji sieci szpitali jednoimiennych. Rządzący mają zmniejszyć liczbę takich placówek.