Koronawirus w Polsce. Ostra reakcja biskupa gliwickiego. Msze bez wiernych

Koronawirus w Polsce. Ostra reakcja biskupa gliwickiego. Msze bez wiernych
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Andrzej Grygiel
Tomasz Molga

14.03.2020 16:12, aktual.: 14.03.2020 17:37

W specjalnym dekrecie Jan Kopiec, biskup diecezji gliwickiej, odwołał wszystkie msze święte z udziałem wiernych. Kościoły pozostaną jednak otwarte i można w nich modlić się indywidualnie.

Biskup diecezji gliwickiej wyjątkowo poważnie podszedł do zagrożenia epidemią koronawirusa w Polsce. W opublikowanym w sobotę dekrecie odwołał wszystkie msze z udziałem wiernych.

"Odwołane zostają planowe godziny mszy świętych we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane msze św. w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (łac. sine populo). Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii" - czytamy w komunikacie diecezji gliwickiej.

Koronawirus, a msze święte

Biskup Jan Kopiec udzielił diecezjanom i innym osobom przebywającym na terenie diecezji gliwickiej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy. Podkreślił, że istnieje możliwość uczestniczenia w mszy za pośrednictwem mediów. Jednocześnie zalecił otwarcie kościołów "celem umożliwienia indywidualnej modlitwy". Zastrzegł, aby w kościele nie przebywało więcej niż 50 osób.

Kraków. Dominikanie zamykają bazylikę

Tymczasem w Krakowie ojcowie dominikanie informują o zamknięciu kościoła i bazyliki św. Idziego. - zdecydowaliśmy o zawieszeniu publicznego sprawowania mszy świętych i nabożeństw w naszej bazylice i kościele pw. św. Idziego począwszy od soboty 14 marca, od godziny 13. Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów wynikających z konieczności ograniczenia zgromadzeń, także religijnych, do nie więcej niż 50 osób - czytamy w komunikacie dominikanów. Dodali, że msze będą odprawiane w wewnętrznej kaplicy klasztoru.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1524)
Zobacz także