Trwa ładowanie...

Tylko 50 osób wejdzie do kościoła. Biskupi wskazali, kto będzie miał pierwszeństwo

Wprowadzony stan epidemiczny ograniczył liczbę uczestników wydarzeń religijnych w tym mszy świętych do 50 osób. To wyzwanie dla 10 tys. parafii działających w Polsce. Jak duchowni poradzą sobie z tym obostrzeniem? Wiele parafii zapowiedziało, że wierni będą liczeni przy wejściu do kościoła.

Tylko 50 osób wejdzie do kościoła. Biskupi wskazali, kto będzie miał pierwszeństwoŹródło: PAP/EPA, fot: Darek Delmanowicz
d13920i
d13920i

Pierwsi biskupi wydali już specjalne dekrety, ustalające zasady uczestnictwa w mszy podczas stanu epidemii i opisujący, kto ma pierwszeństwo w wejściu na mszę. W diecezji warszawsko-praskiej oraz archidiecezji gdańskiej ustalono, iż będą to osoby, które na danej mszy zamówiły intencję, a w przypadku pogrzebów najbliższa rodzina.

- Ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we mszach świętych do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób - ogłosił w specjalnym dekrecie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

- Liczymy osoby wchodzące przy drzwiach od strony zakrystii. W pierwszej kolejności będą wpuszczane osoby, które zamówiły intencje mszalne wraz z rodzinami - mówi WP ks. Wojciech, wikary jednej z warszawskich parafii. - W naszej małej miejskiej parafii nie będzie problemu. Raczej obawiałbym się kolejek pod największymi kościołami - dodał.

Apel z katedry. Zostańcie w domach

Duchowni Parafii Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana M. w Warszawie zalecają wiernym pozostanie w domach i skorzystanie z transmisji internetowych oraz w Radiu Warszawa. - Ograniczenie uczestnictwa we Mszy Świętej do 50 osób. To trudna decyzja dla nas wszystkich, ale w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie innych - komentują duchowni.

d13920i

Podobne zasady kolejności wejścia na mszę ustalił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Proboszcz parafii w Wejherowie dziś rano również zapowiedział liczenie wiernych podczas wpuszczania do kościoła. W całej archidiecezji gdańskiej pierwszeństwo w wejściu mają mieć osoby, które na daną mszę zamówiły intencje mszalne.

Z kolei w Łodzi w sobotę rano odbyła się pierwsza transmisja na żywo mszy odprawionej osobiście przez abp. Grzegorza Rysia. Uczestniczyło w niej tylko 5 duchownych, bez publiczności. Wydarzenie obejrzało 7,5 tys. osób.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13920i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13920i
Więcej tematów