Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki SARS-CoV-2 i ofiary śmiertelne. Raport Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus w Polsce. Są nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Nowe dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. Niestety wzrosła również łączna liczba zmarłych z powodu COVID-19.
"Mamy 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (184), małopolskiego (99), mazowieckiego (32), dolnośląskiego (29), łódzkiego (29), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (9), lubuskiego (9), pomorskiego (9), opolskiego (8), świętokrzyskiego (8), lubelskiego (7), podkarpackiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), podlaskiego (5) i zachodniopomorskiego (4)" - podało Ministerstwo Zdrowia.
"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 81-K, 53-K Wschowa, 83-M Zielona Góra, 67-M Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - zaznaczono.
Zakażenie wykryto dotąd łącznie u 42 tys. 38 osób, z których 1 655 zmarło.
Piątek jest kolejnym dniem, w którym dzienna liczba zakażonych rośnie. 458 przypadków to najwięcej od 17 czerwca, kiedy odnotowano ponad pół tysiąca zakażeń SARS-CoV-2.
Zobacz też: Plany Kaczyńskiego i 17 województwo. Zgorzelski: możliwe wybory jesienią
Ministerstwo Zdrowia przekazało wcześniej, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 1 617 pacjentów (przy 61 zajętych respiratorach). Kwarantanną objęto 93 tys. 815 osób. Resort podał też, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte zostały 7 472 osoby.
Wyzdrowiało 31 997 osób - poinformował w piątek rano resort zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Kryteria służb sanitarnych
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. W przypadku nadzoru epidemiologicznego chodzi o osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia.
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu, ale niekoniecznie jest nosicielem koronawirusa albo jest chory na COVID-19. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem SARS-CoV-2.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.