Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe informacje w sprawie matur

Wiemy, jak resort edukacji narodowej planuje zadbać o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli podczas tegorocznych, czerwcowych matur. Szczegóły ujawnił wiceminister Maciej Kopeć w odpowiedzi na poselską interpelację złożoną przez polityków Koalicji Obywatelskiej.
Share
Matury w szkołach rozpoczną się egzaminem 8 czerwca
Matury w szkołach rozpoczną się egzaminem 8 czerwcaŹródło: Getty Images
dthle7g

W związku z epidemią koronawirusa rząd przełożył terminy matur. Według kalendarza tegoroczne egzaminy rozpoczynają się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Przesunięcie terminu matur nie rozwiewa jednak obaw związanych z bezpieczeństwem uczniów i nauczycieli.

Koronawirus w Polsce. Czy matury będą bezpieczne?

M.in. o rozwiązanie tego problemu zapytali ministerstwo edukacji narodowej posłowie Koalicji Obywatelskiej: Krzysztof Truskolaski, Marek Sowa, Konrad Frysztak, Aleksander Miszalski, Witold Zembaczyński. Chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób rząd zamierza zapewnić bezpieczne przeprowadzenie egzaminów maturalnych.

dthle7g

Jak wynika z odpowiedzi wiceministra edukacji narodowej Macieja Kopcia, materiały do przeprowadzenia egzaminu maturalnego są już przygotowane. "Od połowy kwietnia są spakowane i przechowywane w paczkach, przygotowanych do rozesłania do szkół zgodnie z harmonogramem przeprowadzania egzaminu. Prawie dwumiesięczny okres pomiędzy spakowaniem materiałów egzaminacyjnych a przekazaniem ich do szkół daje gwarancję, że materiały te będą bezpieczne dla zdających i nauczycieli" - informuje wiceminister.

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Jak ujawnia Kopeć, resort planuje zastosować zasadę dotyczącą m.in.zachowania odpowiednich odległości pomiędzy uczniami, a także dni wolnych dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów. Ale nie tylko.

dthle7g

"W tym roku planowane jest m.in. wprowadzenie możliwości rozpoczynania egzaminu dla kolejnych grup zdających z przesunięciem czasowym, np. o 9:00, 9:30, 10:00, tak aby zdający nie spotykali się w dużych grupach przed wejściem do sali egzaminacyjnej, zmniejszenie liczby osób w zespołach nadzorujących egzamin maturalny do 2 osób, tak aby dyrektorzy szkół nie mieli problemów z zapewnieniem odpowiedniego nadzoru przy potencjalnej konieczności zwiększenia liczby sal, w których jest przeprowadzany egzamin" - ujawnia wiceminister edukacji narodowej w odpowiedzi z 4 maja.

Przypomnijmy, że szczegółowa informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów zostanie ogłoszona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do 15 maja.

Również szef resortu Dariusz Piontkowski zapewniał w ostatnich dniach, że matury uda się przeprowadzić bezpiecznie. "Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie" - poinformował 7 maja na Twitterze szef resortu edukacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dthle7g

Podziel się opinią

Share
dthle7g
dthle7g
Więcej tematów