Trwa ładowanie...
d48zob4
Koronawirus w Polsce. Niedzielski wprost o szczepionkach: Jestem wściekły

Koronawirus w Polsce. Niedzielski wprost o szczepionkach: Jestem wściekły

W czwartek Wirtualna Polska informowała, że różnice w liczbie zamówionych szczepionek a tymi które faktycznie dotarły do Polski liczona jest w milionach. Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie „Tłit” potwierdził te informację i stwierdził, że jest z tego powodu wściekły. Szef resortu zdrowia mówił, że do Polski miało dotrzeć już 10 milionów dawek preparatu koncernu AstraZeneca, tymczasem do tej pory dostarczono ich zaledwie milion. Niedzielski nie ukrywał, że taka sytuacja sprawia, że rząd musi weryfikować swoje plany względem programu szczepień, bo braki w dostawach przesuwają cały proces w czasie. Polityk powiedział, że podtrzymuje jednak swoją wcześniejszą deklarację, że do jesieni uda się zaszczepić 70 proc. Polaków.

Wczoraj w Wirtualnej Polsce, panieRozwiń

Transkrypcja:

Wczoraj w Wirtualnej Polsce, panie ministrze, pisaliśmy, że różnica między zamówioną liczbą szczepionek trzech preparatów dopuszczonych do użycia na terenie Unii Europejskiej, a partiami dostarczonymi do Polski liczona jest w tej chwili w milionach. Pisaliśmy o tym, że rząd jest zaniepokojony skalą zjawiska. Jaka to jest skala zjawiska, panie ministrze, z czego wynikają te problemy? Wie pan co, ja mogę powiedzieć nawet bardziej, bo chyba nie trzeba ważyć aż tak słów - że my jesteśmy wściekli z tego powodu. AstraZeneca jest dobrym przykładem, bo my mieliśmy mieć jej 10 milionów w pierwszym kwartale, a będziemy mieli milion z kawałkiem, więc to nie jest różnica kilkuset tysięcy, bo może w przypadku Pfizera i Moderny mamy te zmniejszenia rzędu właśnie kilkuset tysięcy, a tutaj to są już miliony. Więc to po prostu nas przesuwa w zupełnie inną pozycję, bo wczoraj chociażby mieliśmy dzień, kiedy zostało 160 tysięcy osób zaszczepionych. Czyli można powiedzieć, że każdego dnia moglibyśmy co najmniej tyle osób szczepić, a to oznacza, że mielibyśmy cztery, pięć milionów szczepień miesięcznie. A to i tak nie jest wykorzystanie pełnej infrastruktury, bo tutaj jak sobie szacujemy, to wydaje nam się, że nawet 10 milionów moglibyśmy osiągać. Więc o ile w styczniu, kiedy byliśmy na pewnym rozpędzie, to można było powiedzieć, że aż tak nam to nie doskwierało, a teraz mam bardzo brak szczepionek doskwiera. Właśnie panie ministrze, tu się się nasuwa pytanie: czy polski rząd rozgląda się wciąż za szczepionkami spoza Unii Europejskiej? Panie redaktorze, to jest bardzo delikatny temat, ja mogę tylko potwierdzić, że się rozglądamy, ale ja żadnych szczegółów w tym zakresie nie będę, nie mogę ujawnić. Panie ministrze, wobec tych problemów z dostawami, czy podtrzymałby pan swoje twierdzenie, swoją deklarację, którą złożył albo swoje przypuszczenie, które złożył pan miesiąc temu w programie Newsroom Wirtualnej Polski, że do końca września 2021 uda się zaszczepić populację w Polsce? Podtrzymuje tą deklarację. Uważam, że mamy tak skonstruowany system, że jesteśmy w stanie do jesieni zaszczepić te 70% dorosłych obywateli, czyli mniej więcej dwadzieścia kilka milionów osób i uważam, że jest to możliwe. I są dwa ryzyka generalnie, które tego dotyczą. Jedno oczywiste, o którym już pan redaktor wspominał i rozmawialiśmy, czyli brak dostaw, a drugi to jest oczywiście rozwój sytuacji pandemicznej, bo jeżeli będziemy mieli trzecią falę, która osiągnie ogromną skalę, to wtedy siły i zasoby systemu medycznego będą musiały być poświęcone walce z COVID-em, a nie systematycznemu prowadzeniu akcji szczepień. Więc te ryzyka istnieją, ale ryzyko, które dotyczy rozwoju trzeciej fali pandemii, oceniam jako mniejsze niż nieregularność dostaw.
d48zob4
d48zob4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj