Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje z Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych wciąż rośnie. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia i kolejnych zgonach. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały też 183 osoby.
03.05.2020 | aktual.: 03.05.2020 14:11
Mamy 318 nowych przypadków zakażenia - poinformował na swoim profilu na Twitterze resort zdrowia. 15 osób zmarło.
Nowe potwierdzone przypadki stwierdzono w województwach: śląskim (130), łódzkim (43), mazowieckim (31), dolnośląskim (25), wielkopolskim (24), opolskim (15), małopolskim (10), podkarpackim (9), zachodniopomorskim (8), lubelskim (7), świętokrzyskim (7), pomorskim (4), kujawsko-pomorskim (3), lubuskim (1) i podlaskim (1).
Resort poinformował także o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem. To 82-letnia kobieta, 65-letnia kobieta i 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach; 87-letnia kobieta z Tomaszowa Lubelskiego; 79-letnia kobieta z Grudziądza; 65-letnia kobieta i 83-letnia kobieta z Bolesławca; 63-letni mężczyzna z Wrocławia; 49-letni mężczyzna, 88-letnia kobieta i 77-letnia kobieta z Poznania; 86-letni mężczyzna z Łańcuta; 79-letni mężczyzna z Raciborza; 71-letni mężczyzna z Gdańska oraz 62-letni mężczyzna z Kędzierzyna Koźle. Jak informuje resort, większość osób "miała choroby współistniejące".
Resort poinformował również, że "ze względu na zdublowany wczoraj zgon z Bydgoszczy" usuwa go z wykazu. To oznacza, że od początku epidemii w Polsce zmarło z powodu koronawirusa 678 osób.
Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 13 693.
Wyzdrowiało już 3 945 osób. To oznacza, że w ciągu ostatniej doby do zdrowia wróciły 183 osoby.
W szpitalach przebywa obecnie 2 761 chorych na COVID-19. 96 612 osób objętych jest kwarantanną, pod nadzorem epidemiologicznym jest 18 306 osób.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 9,9 tys testów na koronawirusa.
Koronawirus w Polsce. Od poniedziałku drugi etap "odmrażania" gospodarki
Epidemia zmieniła życie Polaków. Wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących swobody poruszania się Polaków, a także działalności obiektów handlowych i placówek kulturalnych, zamknięto szkoły, przedszkola i uczelnie. Wprowadzono nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Gospodarka niemal zamarła - wiele firm musiało zawiesić działalność, wiele osób z dnia na dzień straciło pracę.
Zobacz także: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Ustalono także, że tak zwane godziny dla seniorów, w godzinach 10-12, obowiązują od poniedziałku do piątku.
Drugi etap "odmrażania" rozpocznie się 4 maja. Zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe, centra handlowe, niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Od 6 maja otwarte mają być żłobki i przedszkola.
Koronawirus w Polsce. Daty i liczby
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 12 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.
Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.
20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.
19 kwietnia odnotowano w Polsce aż 545 nowych przypadków zakażenia - to największy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w naszym kraju. 24 kwietnia odnotowano najwyższą w ciągu doby liczbę zgonów związanych z zachorowaniem na COVID-19. Zmarło wówczas 40 osób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.