Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce: nowe przypadki. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 wciąż rośnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę po południu o nowych przypadkach zakażenia. Niestety, wzrósł też bilans ofiar śmiertelnych. Jest też dobra informacja: liczba osób, które wyzdrowiały w ciągu ostatniej doby, jest większa od liczby nowych przypadków.

Share
Koronawirus w Polsce: nowe przypadki. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia
Źródło: PAP
d2ukeya

Mamy 270 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. 13 osób zmarło.

Nowe przypadki zakażenia potwierdzono w województwach: śląskim (66), wielkopolskim (51), dolnośląskim (40), łódzkim (34), mazowieckim (25), małopolskim (21), opolskim (9), pomorskim (6), zachodniopomorskim (5), kujawsko-pomorskim (4), podkarpackim (4), lubelskim (2), podlaskim (2), świętokrzyskim (1).

Resort poinformował też o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem. To 89-letnia kobieta z Warszawy, 89-letnia kobieta i 87-letnia kobieta z Gdańska, 69-kobieta z Bydgoszczy, 80-letnia kobieta z Krakowa, Kraków, 74-letni mężczyzna, 69-letni mężczyzna, 84-letnia kobieta i 73-letni mężczyzna z Poznania, 61-letni mężczyzna z Raciborza, 75-letni mężczyzna z Tych, 86-letnia kobieta z Łomży i 64-letni mężczyzna z Bolesławca. Większość zmarłych, jak informuje resort zdrowia, miała choroby współistniejące.

d2ukeya

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 13 375 osób. 664 osoby zmarły.

W szpitalach przebywa obecnie 2 649 osób chorych na COVID-19. 95 625 osób objętych jest kwarantanną, 18 383 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.

Są też optymistyczne dane: z COVID-19 wyzdrowiały już 3 762 osoby. W ciągu ostatniej doby liczba ozdrowieńców wzrosła o 271 przypadków. To oznacza, że jest wyższa (o jeden przypadek) od liczby nowych zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych wciąż rośnie

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.

d2ukeya

12 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.

Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.

19 kwietnia odnotowano w Polsce aż 545 nowych przypadków zakażenia - to największy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w naszym kraju.

d2ukeya

24 kwietnia odnotowano najwyższą w ciągu doby liczbę zgonów związanych z zachorowaniem na COVID-19. Zmarło wówczas 40 osób.

Koronawirus w Polsce. Etapy odmrażania gospodarki

Epidemia zmieniła życie Polaków. Wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących swobody poruszania się Polaków, a także działalności obiektów handlowych i placówek kulturalnych, zamknięto szkoły, przedszkola i uczelnie. Wprowadzono nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Gospodarka niemal zamarła - wiele firm musiało zawiesić działalność, wiele osób z dnia na dzień straciło pracę.

Zobacz także: Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Ustalono także, że tak zwane godziny dla seniorów, w godzinach 10-12, obowiązują od poniedziałku do piątku.

d2ukeya

Drugi etap "odmrażania" rozpocznie się 4 maja. Zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe, centra handlowe, niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Od 6 maja otwarte mają być żlobki i przedszkola.

Koronawirus na świecie. Najwięcej zakażonych w USA

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w połowie grudnia ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Łącznie na całym świecie odnotowano od tego czasu już ponad 3,3 mln zakażeń. Zmarło ponad 238 tys. osób.

Obecnie najwięcej przypadków zakażeń jest w USA, gdzie zakaziło się koronawirusem - jak wynika z danych Johns Hopkins University & Medicine - już ponad 1 mln 104 tys. osób, zmarło ponad 65 tys.

Także w Europie epidemia dała się dotkliwie we znaki. W Hiszpanii zakaziło się już ponad 213 tys. osób, we Włoszech - ponad 207 tys. Ponad 178 tys. zakażonych jest w Wielkiej Brytanii, 167 tys. - we Francji, 164 - w Niemczech.

Ponad 122 tys. zakażonych odnotowano w Turcji, ponad 114 tys. w Rosji.

Błyskawicznie rośnie też liczba zakażonych w Brazylii - sięgnęła już ponad 98 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2ukeya

Podziel się opinią

Share
d2ukeya
d2ukeya
Więcej tematów