Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia
Bilans zakażeń koronawirusem w Polsce ciągle rośnie. Ostatnio najwięcej infekcji odnotowuje się na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia podało po południu najnowsze dane dotyczące zakażeń oraz zgonów związanych z COVID-19. Niestety, wśród zmarłych jest 18-letnia kobieta.
14.05.2020 | aktual.: 14.05.2020 18:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mamy 146 nowych przypadków zakażenia - poinformowało po południu na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 411 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2.
Nowe przypadki zakażenia potwierdzono w województwach: śląskim (93), mazowieckim (22), małopolskim (9), łódzkim (7), dolnośląskim (6), opolskim (3), kujawsko-pomorskim (1), lubelskim (1), podkarpackim (1), podlaskim (1), wielkopolskim (1), zachodniopomorskim (1).
Po raz kolejny najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku. W ciągu ostatniej doby testy pozytywnie wypadły u 302 osób.
Resort poinformował także o kolejnych 14 zgonach. To 60-letni mężczyzna z Grudziądza, 89-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna z Poznania, 90- letnia kobieta z Łańcuta, 68-letni mężczyzna z Wałbrzycha, 42-letni mężczyzna z Wrocławia, 80-letni mężczyzna z Oleśnicy, 66-letni mężczyzna ze Strzelec Opolskich, 79-letnia kobieta ze Szczecina, 65-letni mężczyzna z Raciborza, 87-letni mężczyzna z Zawiercia, 96-letni mężczyzna z Bielska Podlaskiego, 84-letnia kobieta z Warszawy oraz 18-letnia kobieta z Radomia. Jak informuje resort "wszystkie osoby miały choroby współistniejące".
Łączna liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 17 615 osób. 883 osoby zmarły (w ciągu ostatniej doby odnotowano łącznie 22 zgony).
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych wciąż rośnie
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.
12 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.
Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.
20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Marian Zembala: pokonamy pandemię na Śląsku
12 maja odnotowano w Polsce 595 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to największy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w naszym kraju (poprzedni padł 19 kwietnia odnotowano wówczas 545 nowych przypadków). Większość zakażonych - aż 492 osoby - to mieszkańcy Śląska.
Zobacz także: Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"
24 kwietnia odnotowano najwyższą w ciągu doby liczbę zgonów związanych z zachorowaniem na COVID-19. Zmarło wówczas 40 osób.
Koronawirus na świecie. Najwięcej zakażonych w USA
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w połowie grudnia ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Łącznie na całym świecie odnotowano od tego czasu już prawie 4,4 mln zakażeń. Zmarło ponad 297 tys. osób.
Obecnie najwięcej przypadków zakażeń jest w USA - jak wynika z danych Johns Hopkins University & Medicine - już prawie 1,4 mln osób, zmarło ponad 84 tys.
Także w Europie epidemia dała się dotkliwie we znaki. Ponad 234 tys. zakażonych jest w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii zakaziło się ponad 228 tys. osób, we Włoszech - ponad 222 tys., we Francji - ponad 178 tys., w Niemczech - ponad 174 tys.
Ponad 252 tys. zakażonych odnotowano już w Rosji.
Błyskawicznie rośnie też liczba zakażonych w Brazylii - sięgnęła już ponad 192 tysięcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.