Koronawirus w Polsce. Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie zdecydowali

Koronawirus w Polsce. Sejm podjął decyzję ws. pracy zdalnej posłów. Chodzi o zmiany w Regulaminie Sejmu, które pozwalają parlamentarzystom na obradowanie przez Internet.

Koronawirus w Polsce. Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie zdecydowali
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała dwudniowe posiedzenie. W czwartek parlamentarzyści mieli zająć się zmianą w Regulaminie Sejmu ws. pracy zdalnej. Zgłoszono kilkanaście poprawek.

Za głosowało 250 posłów, przeciw było 104. 14 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Zaakceptowano poprawki, zgodnie z którymi zdalne głosowanie będzie możliwe tylko w stanie epidemii i w stanach nadzwyczajnych. Przepisy regulaminu dotyczące zdalnych posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji mają stracić moc 30 czerwca.

Warto przypomnieć, że sprawa zdalnego trybu pracy posłów budziła kontrowersje od samego początku. Kluby PiS, PSL oraz Lewica domagały się posiedzeń zdalnych. Przeciwne były kluby PO i Konfederacji. Wskazywano, że to sprzeczne z regulaminem i Konstytucją. Kontrowersję wywołała rzekoma wypowiedź wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Prezydium Sejmu. Kandydatka KO w wyborach prezydenckich 2020 miała oświadczyć, że "Konstytucja jest ważniejsza niż ludzkie życie".

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Środki bezpieczeństwa w Sejmie. Jarosław Kaczyński bez rękawiczek

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce obowiązuje stan epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (842)