Koronawirus w Polsce. Posiedzenie posłów na Wiejskiej. Sejm w trybie wyjątkowym
Koronawirus w Polsce sprawił, że Sejm musi obradować w nadzwyczajnych warunkach. Zakończyło się posiedzenie na Wiejskiej. Parlamentarzyści naradzali się ws. "Tarczy Antykryzysowej" oraz zmian w Regulaminie Sejmu, która pozwoli posłom na pracę zdalną. Ostatecznie zmiany przegłosowano.
Aktualizacja: po godzinie 19 przegłosowano zmiany w Regulaminie Sejmu. Posłowie mogą pracować zdalnie. Za głosowało 250 posłów, przeciw było 104. 14 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Zaakceptowano poprawki, zgodnie z którymi zdalne głosowanie będzie możliwe tylko w stanie epidemii i w stanach nadzwyczajnych.
Jak podawało Centrum Informacyjne Sejmu, na sali plenarnej znajdowało się 41 posłów, reszta rozmieszczona była w 11 salach w grupach do 50 osób. W posiedzeniu Sejmu bierze udział m.in. Jarosław Kaczyński. Prezes PiS usiadł w drugim rzędzie na sali plenarnej.
Jako pierwsza głos zabrała kandydatka KO w wyborach prezydenckich 2020 Małgorzata Kidawa-Błońska. Apelowała, by wprowadzono do porządku obrad m.in. senacki projekt ws. koronawirusa.
Zobacz wideo: Jarosław Kaczyński będzie chciał przełożyć wybory? Borys Budka uważa, że może się tak stać w dwóch przypadkach
- Zróbmy to teraz, nie przeszkadzajcie nam! - apelowała Kidawa-Błońska. - Wiedzieliście o wielu rzeczach, nie mówiliście prawdy, po prostu jesteście tchórzami - oświadczyła wicemarszałek Sejmu. - Straciliście wiele tygodni, nie pomogliście Polakom - dodał.
Koronawirus w Polsce, gorąco w Sejmie
Głos zabierają kolejni parlamentarzyści. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o to, by było "mniej sporów proceduralnych, więcej działania". - Polscy pracownicy i przedsiębiorcy oczekują natychmiast przyjęcia paktu antykryzysowego. My zgłaszamy dobrowolny ZUS. Ogarnąć się trzeba, a nie spierać o procedury - mówił kandydat PSL w wyborach prezydenckich 2020.
- Klasa polityczna toczy walkę na trzech frontach - oświadczył Krzysztof Bosak z Konfederacji. Kolejny kandydat na prezydenta mówił m.in. o słabościach polskiego państwa. Wskazuje na to, że do tej pory nie ustanowiono nowoczesnych sposobów liczenia głosów w Sejmie. Podczas jego wypowiedzi pojawiła się również kwestia wyborów. - Panie premierze, panie prezydencie: przesuńmy wybory! - zaapelował Bosak.
Z kolei posłanka Barbara Nowacka przemawiała z maską na twarzy. Projekt uchwały zmieniającej regulaminu Sejmu przedstawił Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości.
Więcej informacji o regulaminie podał Krzysztof Sobolewski z PiS. - Zmiana ta miała i ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. W związku z obecną sytuacją epidemiczną konieczne jest wprowadzenie zmian w Regulaminie Sejmu, które regulowałoby te sprawy. Dla PiS zdrowie i życie Polaków jest ważniejsze niż sztywne normy prawa. Można zacytować śp. marszałka-seniora Kornela Morawieckiego. "Nad prawem jest dobro narodu. Prawo bowiem, które nie służy narodowi, to bezprawie" – mówił w Sejmie Sobolewski.
Marszałek Elżbieta Witek zapowiedziała zwołanie konwentu seniorów po posiedzeniu Sejmu. - Odbędzie do 30 minut po posiedzeniu - zaznaczyła. Zwróciła uwagę posłowi Rafałowi Grupińskiemu, by "zachował spokój". Dyskusja wywiązała się również na linii Elżbieta Witek - Anna Maria Żukowska. Posłanka Lewicy przedstawiła poprawkę, by tryb zdalny pracy posłów był ograniczony do stanów nadzwyczajnych.
Koronawirus w Polsce. Minister Łukasz Szumowski w Sejmie
Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do zarzutów opozycji, zwracając się m.in. do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Nic nie próbujemy zatajać, oszukiwać. Wydaję mi się, że takie uwagi są nie na miejscu - mówił szef resortu zdrowia.
- Myślę, że to jest czas, gdzie zamiast dyskutować partyjnie, powinniśmy dyskutować, jak usprawnić nasz system, żeby Polacy czuli się bezpiecznie - dodał. Szumowski zaznaczył, że liczba chorych na koronawirusa będzie wzrastała. - Będziemy mieli więcej osób umierających - zaznaczył minister.
- To jest czas, żebyśmy razem wypracowali najlepsze rozwiązania, które ochronią nas wszystkich. Dziękuję ludziom dobrej woli, którzy pomagają, żebyśmy wyszli z tego obronną ręką. Przeprowadźmy jak najszybciej niezbędne rozwiązania prawne - zaapelował Łukasz Szumowski.
W spawie zmiany Regulaminu Sejmu zgłoszono kilkanaście poprawek. Zaplanowano przerwę do 15:40. Przed godziną 17 wznowiono obrady, po przerwie odbyło się głosowanie. Jak informuje posłanka Lewicy Magdalena Biejat, przeszła poprawka, zgodnie z którą zdalne głosowanie będzie możliwe tylko w stanie epidemii i w stanach nadzwyczajnych.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl