Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: testy ministrów negatywne

- Grupa ministrów, która była na Radzie Ministrów, ma wynik negatywny - przekazał Łukasz Szumowski. - Jeśli do kontaktu z ministrem doszło później, to takie osoby wykonają dodatkowy test na "własną rękę" - dodał minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: testy ministrów negatywneŹródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d9bhxdh
d9bhxdh

Przypomnijmy, że w poniedziałek wieczór minister środowiska Michał Woś poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Natychmiast uruchomiono wszelkie procedury - 15 ministrów poddano kwaranatannie. - Pracują zdalnie. Praca rządu przebiega w miarę normalnie - poinformował Michał Dworczyk.

- Ministrowie przeszli identyczną procedurę jak pozostałe osoby. Wszyscy, którzy mieli kontakt z ministrem zostały zmapowane przez służby sanitarne. I zgodnie z zaleceniami dla osób z newralgicznych sektorów funkcjonowania państwa poddano 7-dniowej kwaranatannie od chwili kontaktu z osobą zakażoną. Później wykonujemy test - jeśli wyjdzie on negatywny to po tygodniu taką osobę zwalniamy z kwarantanny - przekazał minister zdrowia.

- Rząd to taki obszar, gdzie naturalnie ryzyko (zakażeniem - red.) wzrasta. To dziesiątki spotkań, posiedzeń sztabów kryzysowych. Te sprawy, które można załatwiać zdalnie to tak robimy. Ale część osób musi pracować non-stop - dodał Łukasz Szumowski.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus w Polsce. Pierwsze próby stworzenia szczepionki

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do wtorkowego południa potwierdzono ponad 185 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie.

d9bhxdh

Jednocześnie kilkanaście ośrodków badawczych pracuje nad szczepionką, która ma zwalczyć nowego koronawirusa. Pierwsze testy na grupie 45 osób odbyły się w USA w Seattle. Naukowcy podkreślają, że nie ma ryzyka, że członkowie zostaną zarażeni COVID-19, ponieważ szczepionka go nie zawiera. Jej zadaniem jest nauczenie układu odpornościowego wytwarzania przeciwciał, które umożliwi szybkie unieszkodliwienie wirusa. Według wstępnych szacunków kompleksowa metoda leczenia ma zostać opracowana w przeciągu od 12 do 18 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9bhxdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9bhxdh
Więcej tematów