Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Marszałek Tomasz Grodzki skomentował wyniki głosowań w Senacie

Koronawirus w Polsce. Senat przyjął poprawki do ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Odrzucił jednak m.in. te dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym. - Usunął wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią - podkreślił marszałek Tomasz Grodzki.

Koronawirus w Polsce. Marszałek Tomasz Grodzki skomentował wyniki głosowań w SenacieŹródło: East News, fot: Jacek Domiński
d18x6sg
d18x6sg

Koronawirus w Polsce. Senat nad ranem zakończył prace nad specustawą przeciwdziałającą skutkom epidemii. Przyjął poprawki, ale z wyjątkami. - Usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu marszałek Tomasz Grodzki.

Miał na myśli zmiany w Kodeksie wyborczym, które zakładały możliwość głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym na kwarantannie i powyżej 60. roku życia. Ta kwestia została w nocy w Sejmie poddana głosowaniu ku zaskoczeniu wielu osób. Zarówno opozycja, jak i eksperci krytykują decyzję rządzących o niewycofywaniu się z majowych wyborów prezydenckich.

Lista poprawek jest długa, ale mogła być jeszcze dłuższa. Jak tłumaczył dziennikarzom Grodzki, pierwotnie w Senacie było ich około dwa tysiące, ale "z powodu presji czasowej i oczekiwań społeczeństwa senatorowie dokonali pewnej selekcji i podczas tego posiedzenia wprowadzili te poprawki, które uważali za najbardziej kluczowe". Jednocześnie marszałek podkreślił, że Senat proponuje tamę w miejsce dziurawej tarczy antykryzysowej. - Była zgodna wola, że aby ta tama antywirusowa była coraz szczelniejsza - zaznaczył.

Zobacz też: Głosowanie korespondencyjne dla osób po 60. roku życia. "Bardzo nieetycznie"

Koronawirus w Polsce. PiS nie zmienia zdania ws. głosowania korespondencyjnego

Grodzki wytłumaczył, dlaczego członkowie wyższej izby parlamentu nie chcieli poprawek dotyczących zmian w Kodeksie wyborczym oraz Rady Dialogu Społecznego. - To jest czas walki ze straszną pandemią, która pustoszy świat, a nie czas na wprowadzanie zmian do Kodeksu wyborczego i na wprowadzanie regulacji dotyczących Rady Dialogu Społecznego. To są rzeczy, którymi powinniśmy się zająć wtedy, kiedy bezpieczeństwo Polaków będzie zabezpieczone, a wyprawa do lokalu wyborczego nie będzie igraniem ze zdrowiem i życiem - wyjaśnił. Zapowiedział również kolejne inicjatywy ustawodawcze.

d18x6sg

Po głosowaniach z dziennikarzami rozmawiał też senator PiS Marek Pęk. Zauważył, że jego ugrupowanie poparło około 30 poprawek na 104 w sumie przyjęte do całego pakietu antykryzysowego. Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwości nie zmienia zdania ws. zmian w Kodeksie wyborczym. Jak powiedział, ma nadzieję, że Sejm zakończy prace we wtorek, a specustawa trafi na biurko prezydenta jeszcze w marcu. Jednocześnie szacował, że posłom głosowanie zdalne nad poprawkami zajmie ponad 10 godzin.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Sejm ma zebrać się o godz. 13. Będzie to posiedzenie on-line. Wcześniej, o godz. 8.30 poprawkami Senatu zajmie się sejmowa komisja finansów.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18x6sg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18x6sg
Więcej tematów