Koronawirus w Polsce. Kryzys dotyka wszystkich. Media: rząd szykuje zwolnienia i cięcia pensji

Według nieoficjalnych informacji mediów ministerstwa planują redukcje - i etatów, i pensji. Wszystko w związku z kryzysem i pandemią COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Kryzys dotyka wszystkich. Media: rząd szykuje zwolnienia i cięcia pensji
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Michał Wróblewski

19.04.2020 | aktual.: 19.04.2020 12:43

"Co piąty urzędnik Ministerstwa Zdrowia może stracić pracę, będą też obniżki pensji. Choć oficjalnie resort temu zaprzecza, potwierdziły nam to trzy niezależne źródła. Podobne cięcia czekają inne urzędy państwowe" - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Na pytanie o możliwe zwolnienia i obniżkę pensji Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, odpowiada stanowczo: – To całkowita nieprawda. Totalna bzdura.

Jak twierdzi jednak "GW", nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale także inne resorty oraz urzędy wojewódzkie dostały z Kancelarii Premiera nieformalne polecenie, by robić już przymiarki do zwolnień i obniżek pensji urzędników, a także by oszacować, ile dałoby się dzięki temu zaoszczędzić.

Koronawirus w Polsce i kryzys na rynku oraz w administracji

Na masowe zwolnienia i obniżki wynagrodzeń w instytucjach państwowych - jak zauważają media - ma pozwolić "tarcza antykryzysowa", czyli ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

"Na mocy art. 15 w przypadku, gdy skutki gospodarcze COVID-19 doprowadzą do zagrożenia finansów publicznych, w szczególności wyższego od zakładanego wcześniej deficytu budżetowego lub wyższego wzrostu długu publicznego, rząd na wniosek premiera będzie mógł wydać rozporządzenie, w którym określi rodzaj rozwiązań w zakresie ograniczenia kosztów wynagrodzeń osobowych w urzędach państwowych" - pisze "GW".

W rozporządzeniu ma być określony procentowy wskaźnik zmniejszenia zatrudnienia, czas na przeprowadzenie zwolnień i procentowy wskaźnik obniżki wynagrodzeń dla tych, którzy pracę utrzymają, oraz czas, w jakim mają obowiązywać obniżki.

"Potencjalne trudności w gospodarce będą z całą pewnością miały odbicie w ramach rynku pracy – zwłaszcza w sektorze prywatnym (...). Zasada sprawiedliwości społecznej wymaga, aby całe społeczeństwo uczestniczyło w kosztach społecznych sytuacji kryzysowej" - czytamy w uzasadnieniu rządowego projektu.

Jak się nieoficjalnie dowiedziała "GW", "Ministerstwo Zdrowia otrzymało polecenie, by przymierzyć się do zwolnień na poziomie ok. 20 proc., a jedna z instytucji współpracujących z resortem – nawet 30 proc.".

Reporter Wirtualnej Polski niespełna trzy tygodnie temu pytał rzecznika rządu, czy faktycznie planowane są cięcia w administracji państwowej. Piotr Mueller odpowiedział: "Przed nami wyzwanie, żeby poszukać oszczędności w administracji publicznej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (1098)