Koronawirus w Polsce. Koalicja Obywatelska złoży wniosek do CBA ws. Łukasza Szumowskiego. Chodzi o maseczki i oświadczenia majątkowe

Poseł Robert Kropiwnicki ogłosił, że Koalicja Obywatelska złoży wniosek do CBA ws. oświadczeń majątkowych Łukasza Szumowskiego. Poddane kontroli mają zostać też zakupy Ministerstwa Zdrowia związane z pandemią koronawirusa w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Koalicja Obywatelska złoży wniosek do CBA ws. Łukasza Szumowskiego. Chodzi o maseczki i oświadczenia majątkowe
Źródło zdjęć: © PAP
Radosław Opas

- Będziemy składali wniosek o kontrolę przez CBA oświadczeń majątkowych ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz również o kontrolę wszystkich zakupów COVID-owskich, czyli tych związanych z pandemią, które realizowało Ministerstwo Zdrowia i inne instytucje publiczne - zapowiedział poseł KO na wtorkowej konferencji prasowej.

Polityk opozycji stwierdził, że "urzędnicy nadużywają swojej władzy", odnosząc się do doniesień ws. wadliwych masek ochronnych, które Ministerstwo Zdrowia zakupiło za 5 mln zł z Chin.

- To sprawne państwo powinno to kontrolować, powinno robić to CBA, ale ono tego nie robi - powiedział Kropiwnicki, dodając, że przy zakupie chińskiego transportu nie zadziałały służby państwa.

Poseł Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że poza wnioskiem ws. maseczek, CBA ma również skontrolować oświadczenia Łukasza Szumowskiego z ostatnich lat, obiecując, że KO zamierza wyjaśnić kwestię maseczek "do samego końca".

Koronawirus w Polsce. Maseczki z Chin nie spełniają norm bezpieczeństwa

Samolot Antonow An-225 Mrija wylądował w Warszawie 14 kwietnia. Na pokładzie znajdowało się 80 ton sprzętu medycznego, który trafić miał do polskich szpitali. Niedługo po otrzymaniu transportu zakupionego przez KGHM oraz Lotos pojawiły się informacje, jakoby przywiezione z Chin maseczki ochronne nie spełniały norm bezpieczeństwa.

Po zleceniu specjalistycznych badań przez Ministerstwo Zdrowia okazało się, że Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) potwierdził medialne doniesienia, które jako pierwsza opublikowała w kwietniu "Gazeta Wyborcza". O wynikach badania w poniedziałek poinformował
z kolei "Dziennik Gazeta Prawna". Kupione przez MZ maski mają "nie zapewniać odpowiedniej ochrony, oczekiwanej od maseczek z klasyfikacją FFP2" - napisano w raporcie CIOP.

"Przecież każdy z podmiotów kupujących ten sprzęt kierował się chęcią zabezpieczenia służb medycznych w najlepszy sprzęt. Każdy kupował w jak najlepszej wierze. Niestety okazuje się, że nawet sprzęt od sprawdzonych na rynku producentów nie spełnia norm" - stwierdził po publikacji wyników testów rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (521)