Trwa ładowanie...
d37s9tu

Koronawirus w Polsce. Kary za wjazd do Czech dla mieszkańców woj. śląskiego. Nawet 170 tys. zł

Mieszkańcy woj. śląskiego mogą słono zapłacić za przekroczenie granicy z Czechami. Grzywna w wysokości miliona koron może zostać nałożona nawet mimo tego, że Polska uznawana jest przez czeskie władze za kraj niskiego ryzyka epidemicznego. Wprowadzone poluzowania nie dotyczą jednak woj. śląskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Mieszkańcy woj. śląskiego wciąż nie mogą swobodnie podróżować do Czech
Koronawirus w Polsce. Mieszkańcy woj. śląskiego wciąż nie mogą swobodnie podróżować do Czech (Agencja Gazeta)
d37s9tu

Według wydanych niedawno decyzji Polacy mogą swobodnie wjechać na teren Czech. Nie muszą przy tym okazywać żadnego specjalnego zaświadczenia czy wyniku testu na koronawirusa. Ogłoszone przez Czechy rozporządzenie nie obejmuje jednak mieszkańców woj. śląskiego, którzy aby wjechać do kraju za naszą zachodnią granicą wciąż muszą mieć konkretny i uzasadniony cel, np. pracę.

Na temat przekraczania czeskiej granicy przez Polaków wypowiedziała się rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej.

- Wszystkie osoby mieszkające w krajach oznaczonych w semaforze na czerwono i pomarańczowo obowiązują pewne ograniczenia przy wjeździe na teren Republiki Czeskiej. I nie ma znaczenia to, gdzie tę granicę przekroczą - mówi Hana Mala w rozmowie z miesięcznikiem "Zwrot" Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.

d37s9tu

Zobacz też: Drwiny z pytań do kandydatów. "Niezły odlot"

Pracująca w czeskim resorcie MSW urzędniczka wyjawiła też, jakie dokumenty Polacy mogą m.in. przedstawić przy próbie przekroczenia granicy.

- To obywatel Polski musi udowodnić, gdzie mieszka. W tym celu można pokazać na przykład umowę najmu, wyciąg z księgi wieczystej, itp. - dodała Mala, odpowiadając na pytanie dotyczące polskich dowodów osobistych, w których nie widnieje adres zamieszkania. Mieszkańcy woj. śląskiego niezmiennie muszą też posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

d37s9tu

Koronawirus w Polsce. Kary za wjazd do Czech dla mieszkańców woj. śląskiego

W rozmowie z polskim miesięcznikiem rzeczniczka czeskiego MSW oświadczyła, że kara za niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może wynieść nawet 1 mln koron, co w przeliczeniu na złotówki daje niemal 170 tys. zł grzywny.

Przepisy są niezmienne również w przypadku, gdyby mieszkaniec woj. śląskiego chciał dojechać np. tranzytem przez Czechy do Austrii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37s9tu

Podziel się opinią

Share
d37s9tu
d37s9tu
Więcej tematów