Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. III etap odmrażania gospodarki. Piotr Mueller: ogłoszenie terminarza w środę rano

Przedsiębiorcy czekają na kolejny etap odmrażania gospodarki. Ma on dotyczyć m.in. restauracji i salonów fryzjerskich. - W poniedziałek podjęliśmy kierunkowe decyzje w tej sprawie - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Share
Koronawirus w Polsce. III etap odmrażania gospodarki. Piotr Mueller: ogłoszenie terminarza w środę rano
Źródło: PAP
d3nadqz

Strategia rządu dotycząca wdrażania kolejnych etapów odmrażania gospodarki zakłada, że między każdym kolejnym etapem muszą upłynąć dwa tygodnie. Jeśli w tym okresie liczba zachorowań na COVID-19 nie wzrośnie gwałtownie, to będzie sygnał dla rządzących, że można otworzyć kolejne gałęzie gospodarki.

- Widzimy oczywiście kwestię liczby zachorowań w niektórych miejscach w Polsce. Te ogniska, niestety, w niektórych miastach czy miejscowościach się zwiększyły, natomiast ogólna sytuacja epidemiczna w kraju, tę sytuację należy ocenić stabilnie, dlatego też zespół będzie rekomendował przejście do kolejnego etapu - stwierdził we wtorek rano w programie "Kwadrans polityczny" w TVP 1rzecznik rządu Piotr Mueller. - Ten etap, jeżeli chodzi o datę, powinien zostać ustalony na dzisiejszym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego. My wczoraj kierunkowe decyzje podjęliśmy, a ogłoszenia terminarza spodziewam się jutro rano - dodał.

Nowy etap odmrażania gospodarki, zgodnie z przedstawionym 16 kwietnia przez premiera Mateusza Morawieckiego planem znoszenia obostrzeń związanych z epidemią, ma dotyczyć punktów gastronomicznych, zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz organizacji wydarzeń sportowych (bez udziału publiczności).

d3nadqz

Koronawirus w Polsce. IV etapy odmrażania gospodarki

Obostrzenia, które wprowadzono 2 miesiące temu, zaczęto luzować 20 kwietnia. W ramach I etapu zezwolono na wstęp do lasów i parków, zwiększono limit klientów mogących robić zakupy w danym momencie w sklepach czy aptekach. Jednocześnie więcej osób mogło brać udział w nabożeństwach.

Drugi etap łagodzenia restrykcji rozpoczął się 4 maja. Od tego dnia Polacy mogą korzystać z galerii handlowych, hoteli oraz miejsc noclegowych. Włączono także - z zasadami sanitarnymi - niektóre instytucje kultury. Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki decyzję podejmuje organ założycielski.

IV etap przewiduje otwarcie solariów, salonów masaży, siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać także teatry i kina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3nadqz

Podziel się opinią

Share
d3nadqz
d3nadqz
Więcej tematów