Trwa ładowanie...
d3b8k9r

Koronawirus w Polsce i wybory prezydenckie 2020. Adam Bielan o możliwych scenariuszach

Koronawirus w Polsce przesunie wybory prezydenckie 2020? Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy twierdzi, że to niemożliwe. Wskazuje na zapisy konstytucji oraz tłumaczy, że gdyby doszło do zmiany, Duda rządziłby o wiele dłużej, niż wskazuje prawo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Adam Bielan o wyborach prezydenckich 2020
Koronawirus w Polsce. Adam Bielan o wyborach prezydenckich 2020 (PAP)
d3b8k9r

Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oraz europoseł PiS był gościem w programie Gazeta.pl. Polityk był pytany m.in. o to, jak koronawirus może wpłynąć na wybory prezydenckie 2020.

Według Bielana, "konstytucja nie pozwala przełożyć wyborów". - Kadencja obecnego prezydenta kończy się na przełomie lipca i sierpnia. Te wybory zostały już zarządzone przez panią marszałek Sejmu. Wszystkie terminy wynikające z ustaw są w tej chwili dotrzymywane – stwierdził rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oraz europoseł PiS.

Wspomniał o możliwości wprowadzenia stanów nadzwyczajnych, co jest często podnoszone przez opozycję. - Chcę uświadomić wszystkim zwolennikom opozycji, którzy się domagają wprowadzenia stanu (wyjątkowego - przyp. red.), to jest ograniczenie praw i wolności obywatelskich. Nie wiem, czy to jest rozwiązanie, które powinno być wprowadzone tylko po to, żeby odłożyć termin wyborów – powiedział Adam Bielan.

d3b8k9r

Koronawirus w Polsce. Włodzimierz Czarzasty o dobrym kontakcie z władzą i telefonie do ministra Dworczyka

Wybory prezydenckie nawet wiosną przyszłego roku? Adam Bielan wskazuje na możliwe daty

Wskazał również na jeszcze jeden problem - chodzi o ewentualne wybranie nowego terminu wyborów prezydenckich 2020.

d3b8k9r

- Gdybyśmy wprowadzili stan klęski żywiołowej na 30 dni, to wówczas, biorąc pod uwagi różne terminy, wybory przypadłyby w lipcu - wyliczał Bielan. Podkreślił, że w przypadku wprowadzenia wszystkich możliwych terminów stanów nadzwyczajnych, "wybory mogłyby być nawet wiosną przyszłego roku".

- Gdyby takie rozwiązanie zastosować, jestem przekonany, że wielu z tych, którzy domagają się dzisiaj przełożenia wyborów, atakowałoby, że prezydent Andrzej Duda ze swoim obozem politycznym w sposób nieuprawniony przedłuża sobie kadencję - stwierdził Adam Bielan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: gazeta.pl

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów