Koronawirus w Polsce i na świecie. Koniec dyspensy na Śląsku. "Wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii" (relacja na żywo - 28 maja)
Po tym jak rząd ogłosił, że od 30 maja zostaje zniesiony limit liczby wiernych mogących wziąć jednocześnie udział w nabożeństwach, przewodniczący episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęca biskupów do odwołania dyspens od udziału w niedzielnej mszy świętej w kościołach. Na krok taki zdecydował się w czwartek arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.
Kończymy naszą relację. Zapraszamy jutro!
Wybory prezydenckie 2020.
Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
- Sytuacja na Śląsku nie jest łatwa, ale opanowana; wszystkie ogniska zakażeń - zduszone - zapewnil prezydent Andrzej Duda.
Wybory prezydenckie 2020.
Premier: dzięki premierowi Sasinowi możemy z dumą mówić o skutecznej ochronie przed COVID-19.
Wybory prezydenckie 2020.
Wasz wniosek jest waszym przyznaniem się do błędu i do winy. Stosowaliście całą paletę, by nie doprowadzić do tych wyborów - stwierdził premier Mateusz Morawiecki zwracając się do opozycji.
Wybory prezydenckie 2020.
- Prawdziwym powodem chęci odwołania mnie, to zmiana filozofii działania skarbu państwa. My repolonizujemy, konsolidujemy spółki - stwierdził wicepremier Jacek Sasin, który bierze udział w posiedzeniu Sejmu online.
Wybory prezydenckie 2020.
- Szacun, zgubić 30 mln kart. Prezes wam kota więcej nie zostawi do pilnowania - stwierdził podczas dyskusji nad wotum nieufności dla wicepremiera Jacka Sasina prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wybory prezydenckie 2020.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego odrzuciła, jako niedopuszczalną, skargę na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, w której stwierdzono brak możliwości głosowania w wyborach prezydenckich 10 maja - poinformował SN. "Według SN, przedmiotowa uchwała PKW jest niezaskarżalna. (...) również z punktu widzenia wartości konstytucyjnych trudno uznać, że na tego rodzaju uchwałę powinna przysługiwać skarga. Umożliwia ona dokończenie procesu wyborczego, który się nie odbył" - zaznaczono w komunikacie.
Wybory prezydenckie 2020.
- Rachunek za nieprzeprowadzone wybory powinien zapłacić Senat i samorządowcy - stwierdził broniący ministra Sasina poseł Marek Suski. - Wniosek o wotum był skandaliczny i nieuzasadniony - zaznaczył.
Koronawirus w Polsce.
W Klinice Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy ulicy Lindleya w Warszawie wykryto koronawirusa u personelu i pacjentów - poinformował Robert Tomasz Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - W obecnej chwili mamy 20 wyników dodatnich - stwierdził.
Wybory prezydenckie 2020.
W sejmie trwa debata na temat wniosku KO o wyrażenie wotum nieufnośći dla ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasisn. - Okradliście podatników na 70 mln - mówił przedstawiciel wnioskodawców Borys Budka i wyliczał, co można była za te pieniądze sfinansować.
Koronawirus w Polsce.
Krajowa konsultant ds. epidemiologii pytana była także w "Rozmowie RMF FM" jak podczas urlopu zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, spędzając czas np. na plaży, na której będzie sporo ludzi. - Takim może dobrym rozwiązaniem było i nadal jest stosowanie parawanów - odpowiedziała dr hab. Paradowska-Stankiewicz.
Koronawirus w Polsce.
Dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii przyznała w "Rozmowie RMF FM", że utrzymanie reżimu sanitarnego na weselu po kilku godzinach biesiadowania "może być trudne". Pytana o dopuszczalną liczbę biesiadników, którą rząd ustalił na 150 osób odparła: "Nie konsultowano ze mną liczby osób, jaka może bawić się na weselu".
Koronawirus w Polsce.
Posłowie zagłosowali za ustawą o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Według jej autorów pomoc ta ma polegać na zapewnieniu przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii.
Premier Boris Johnson uznał, że jego kraj poczynił "wystarczające postępy w powstrzymywaniu epidemii koronawirusa" i zarządził od poniedziałku wejście w życie drugiego etapu luzowania restrykcji. Od 1 czerwca możliwe będą spotkania w gronie 6 osób, na przykład w prywatnym ogrodzie, na grillu. Jest tylko jeden warunek: zachowanie dystansu od osób, z którymi nie mieszkamy. Możliwe będzie także otwarcie żłobków i szkół podstawowych, a od połowy miesiąca także szkół ponadpodstawowych.
Koronawirus w USA.
Donald Trump nie ustaje w oskarżaniu Chin o ukrywanie informacji o pochodzeniu wirusa i zasięgu epidemii. W najnowszym wspisie na Twitterze nazwał koronawirusa "Złym prezentem z Chin", który maszeruje przez cały świat.
Koronawirus we Włoszech.
70 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podano w czwartek w biuletynie Obrony Cywilnej. To najniższa liczba od trzech miesięcy. Bilans zmarłych wzrósł do 33 142. Odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin prawie 600 nowych zakażeń, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu ze środą.
Koronawirus w Polsce.
" Zakażeni są kolejni mieszkańcy naszego województwa: 7 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najstarszy 45, najmłodszy 32 lata), 39 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (najstarszy 80, najmłodszy 2 lata), 3 mieszkańców Rudy Śląskiej (dziecko, kobieta w średnim wieku i młody mężczyzna), mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju w średnim wieku, mieszkanka Łazisk Górnych w średnim wieku, młoda mieszkanka Bierunia, starszy mieszkaniec Tychów, młody mieszkaniec Rybnika, starszy mieszkaniec Jaworzna oraz 14 pracowników kopalń" - informuje Urząd Wojewódzki w Katowicach.
Koronawirus w Polsce.
W środę rząd ogłosił, że od 30 maja zostaje zniesiony limit liczby wiernych mogących wziąć jednocześnie udział w nabożeństwach oraz pogrzebach. W związku z tym przewodniczący episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęca biskupów do odwołania dyspens od udziału w niedzielnej mszy świętej w kościołach, które obowiązywały od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią. Na krok taki zdecydował się w czwartek arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Od 6 czerwca odwołał ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.
Koronawirus we Francji.
Francja ogłasza kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanych z pandemia koronawirusa. Od 2 czerwca otwarte zostaną m.in. ponownie parki, ogrody, restauracje i inne miejsca publiczne. Nadal jednak będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób.