Trwa ładowanie...
koronawirus

Koronawirus w Polsce. GIS apeluje do lekarzy

Z powodu koronawirusa w Polsce zakażonych jest coraz więcej osób. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że lekarze mają ustawowy obowiązek zgłaszania przypadków chorób zakaźnych i zgonów z ich powodu.

Share
Koronawirus w Polsce. GIS apeluje do lekarzy
Źródło: PAP
d3dsux8

Cały czas wzrasta liczba osób zakażonych. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach COVID-19. Sanepid zwrócił się do lekarzy z prośbą o przestrzeganie ustawowego obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych i zgonów z ich powodu.

W piątkowym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy, że "lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu".

d3dsux8

Zgłoszenia musi dokonać nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili powzięcia podejrzenia lub rozpoznania zakażenia.

Pismo udostępniono na stronach samorządu lekarskiego - informuje PAP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Chorobę COVID-19 wywołującą koronawirus (SARS-CoV-2) po raz pierwszy zdiagnozowano w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Błyskawicznie rozprzestrzeniła się po wszystkich kontynentach. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię.

d3dsux8

Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Pojawiają się jednak także informacje o nietypowych objawach - takich jak brak węchu czy apetytu, biegunka i wymioty.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku i z chorobami towarzyszącymi. Okazuje się jednak, że wśród ofiar są także osoby bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych i w znacznie młodszym wieku.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dsux8

Podziel się opinią

Share
d3dsux8
d3dsux8
Więcej tematów