Koronawirus w Polsce. Elżbieta Witek: piątkowe posiedzenie Sejmu przez internet
- Mając na uwadze bezpieczeństwo posłów i pracowników, podjęliśmy na Prezydium Sejmu uchwałę ws. regulaminu prac izby - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Chodzi przede wszystkim o częściowo zdalny udział posłów w piątkowym posiedzeniu.
- Chcemy, aby specustawa weszła w życie jak najszybciej, bo przed nami najgorszy okres, a na nowej prawo czekają miliony Polaków - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zaznaczając, że znajdujemy się w trudnej sytuacji.
- Mając na uwadze bezpieczeństwo posłów i pracowników Sejmu, podjęliśmy na Prezydium uchwałę ws. regulaminu prac izby - powiedziała marszałek. Dodała, że za przyjęciem uchwały było pięć osób, a jedna wstrzymała się.
Elżbieta Witek wyjaśniła, że w piątek podczas posiedzenia Sejmu na sali plenarnej znaleźć mają się tylko reprezentanci klubu, a pozostali posłowie będą uczestniczyć w głosowaniach zdalnie. - W czwartek przeprowadzimy próbę - mówiła marszałek podczas konferencji prasowej.
- Na wniosek Włodzimierza Czarzastego dopisaliśmy także trzy stany nadzwyczajne. Nasza propozycja idzie w tym kierunku, żeby w piątek móc obradować - wyjaśniała marszałek. Zapowiedziała, że każdy poseł otrzyma szczegółowe instrukcje, a po głosowaniu będzie miał czas na weryfikację swojego głosu.
Koronawirus w Polsce. "Od 100 lat nie było takiej sytuacji"
- Zmiany dotyczą również kolejnych posiedzeń Sejmu, które odbędą się podczas stanu epidemii lub w podobnych sytuacjach nadzwyczajnych - zaznaczyła marszałek. Podkreślała, że "od 100 lat nie było takiej sytuacji".
Pytana o termin wyborów, Witek stwierdziła, że nadal nie widzi powodów, aby zmienić termin majowego głosowania. - Wybory to coś innego. Tu mamy posiedzenie całego Sejmu, czyli kilkaset osób w jednym miejscu - przekonywała. - Nas nie może zabraknąć, bo my tu stanowimy prawo - dodała.
"Te działania nie będą legalne. Partia rządząca i część opozycji chcą zmienić Regulamin Sejmu bez zebrania Sejmu i prawidłowego głosowania przez posłów. Nie zaakceptujemy tego" - napisał na Twitterze Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, odnosząc się do zmian w Regulaminie Sejmu.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Pokaż, że Twój #GłosMaMoc - dołącz do wydarzenia #wyboryWPolsce >>