Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Brakuje chętnych do badań nad amantadyną

Polska jest członkiem międzynarodowego konsorcjum, które zajmuje się badaniami nad skutecznością leczenia COVID-19 amantadyną. Jak się jednak okazuje, brakuje chętnych do wzięcia w nich udziału.

Share
Koronawirus w Polsce. Brakuje chętnych do badań nad amantadyną
Koronawirus w Polsce. Brakuje chętnych do badań nad amantadynąŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1s91eo

Pandemia koronawirusa trwa już od półtora roku. Wciąż nie ma jednak lekarstwa na COVID-19. Niektórzy lekarze wielkie nadzieje pokładają w amantadynie - lekarstwie stosowanym w przeszłości w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A.

Prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie prowadzi badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu chorych na COVID-19. Okazuje się, że brakuje chętnych do wzięcia w nich udziału.

- Badanie jest w pełni uaktywnione, z tym że rekrutacja idzie trochę wolniej, niż się spodziewaliśmy. Wynika to z faktu, że na szczęście spada fala pandemii i przybyło dużo osób zaszczepionych, co oczywiście cieszy - tłumaczy prof. Rejdak.

d1s91eo

Badanie kliniczne z zastosowaniem amantadyny w Lublinie i innych miastach (Warszawa, Rzeszów, Wyszków i Grudziądz) rozpoczęły się na początku kwietnia. Dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów. Aby były ważne, potrzeba minimum 100 osób.

Prof. Simon odradza leczenie amantadyną pacjentów z COVID-19

Prof. Rejdak nie potrafi na razie odpowiedzieć, jaki jest wynik badania. Tłumaczy, że ma ono formułę zaślepioną. - A więc dopiero po osiągnięciu wymaganej liczby około 100 osób, a idealnie 200 będzie możliwe dokonanie analiz statystycznych - zastrzegł. Wyraził nadzieję, że do końca czerwca uda się pozyskać wymaganą liczbę osób do badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s91eo

Podziel się opinią

Share
d1s91eo
d1s91eo
Więcej tematów